نام سايت نام سايت

چند توصیه آجیلی!

برچسب ها:

http://www.nazpatogh.com/aban90/a58c35dac157b78102dc95d9bdb963d8.jpg

توصیه هایی برای مصرف آجیل

زیست نیوز- در واقع باید گفت زیاده رویی در مصرف آجیل و شیرینی در نوروز موجب بروز مشکلات زیادی برای افراد می شود . شایع ترین آنها مشکلات گوارشی برای افراد سالم و افزایش قند، چربی ، فشار خون و بروز آلرژی های تنفسی در افراد مستعد است.

ˈسیدضیاءالدین مظهریˈ رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران در این مورد گفت: مصرف زیاد آجیل های شور برای افرادی که در معرض فشار خون بالا هستند، خطرناک است .

به نقل از ایرنا، وی یادآور شد : خوردن شیرینی های خشک و تر برای افرادی که دچار اضافه وزن یا چربی خون بالا هستند، نیز بسیار ضرر دارد زیرا در تولید این شیرینی ها از روغن های نباتی اشباع شده برای ماندگاری بیشتر استفاده می شود؛ این روغن ها دارای ترکیباتی هستند که به دستگاه گردش خون ، قلب و عروق صدمه می زند.

مظهری گفت: مصرف کمتر این شیرینی ها می تواند در حفظ سلامتی رگ ها موثر باشد و افراد را از مواجه شدن با مشکلات متعاقب آن برحذر دارد.

وی همچنین در مورد افرادی که قند خون بالا دارند و از رژیم غذایی خاصی پیروی می کنند، اظهار داشت: این افراد نباید به بهانه نوروز رژیم خود را بشکنند چراکه افزایش ناگهانی قند خون در این دسته از افراد می تواند به اغما منجر شود.

این در حالی است که مصرف آجیل های فاسد شده نیز در ایام نوروز بسیار خطرناک است .از جمله مواردی که باعث ایجاد فساد در این تنقلات می شود، شرایط نگه داری در دما و رطوبت نامناسب و کهنگی آنهاست.

رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران در این مورد توضیح داد: دانه های روغنی در صورتی که در دما و رطوبت مناسب نگه داری نشوند، بر روی آنها قارچ بسیار خطرناکی رشد می کند؛ این قارچ ، سمی را تولید می کند که استفاده درازمدت از این مواد غذایی می تواند به طور مزمن به سرطان کبد در افراد منجر شود.

وی در مورد راه های تشخیص این نوع آلودگی ها گفت: دانه های روغنی یک پوشش طبیعی دارند که دارای رنگ مشخصی است؛ به عنوان نمونه پوسته پسته نباید آسیب دیده ، سوراخ دار و یا دچار تغییر رنگ شده باشد . در صورتی که یکی از این علایم را داشته باشد، باید از خرید و مصرف آن پرهیز کرد.

مظهری ادامه داد: فندق ها بیشترین آلودگی را از نظر این قارچ سمی دارند. در صورتی که وسط فندق رنگ شیری، قهوه ای و یا سیاه شده باشد مسلما آلودگی به میزان متوسط و شدید در آن وجود دارد و خوردن آن می تواند علاوه بر ایجاد مسمومیت های غذایی طعم و مزه دهان را نیز به هم بزند.

استفاده از آجیل های بوداده و رنگی که با رنگ های چشم نواز و مشتری پسند تزیین شده اند، نیز دارای خطراتی است و باید با احتیاط بیشتری مصرف شوند زیرا به عنوان مثال افراد دارای زمینه آلرژی در صورت مصرف این دسته از آجیل ها و شیرینی های رنگی ممکن است دچار مشکلات تنفسی شدید شوند.

مظهری در این مورد گفت : افرادی که زمینه آلرژی دارند باید از مصرف آجیل های رنگ شده مانند فندق ها و تخمه های رنگی عامه پسند پرهیز کنند.

وی توضیح داد: این مواد رنگی ممکن است دارای ترکیبات غیراستاندارد و یا فلزات سنگین باشند بنابراین افرادی که زمینه آلرِژی دارند برای این که دچار مشکلات پوستی مانند کهیر، خس خس سینه یا حساسیت های تنفسی نشوند باید از خوردن این گونه مواد جدا خودداری کنند .

در ایام نوروز تعداد مسافرت ها نیز افزایش می یابد، افرادی که به سفر می روند باید برخی مسایل بهداشتی را به خوبی رعایت کنند تا سفری آرام و لذت بخش داشته باشند.

رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران گفت: افرادی که به سفر می روند به ویژه افراد آسیب پذیر، کودکان و سالمندان و زنان باردار باید از غذاهایی که بهداشتی هستند استفاده کنند و از مصرف غذاهای آلوده و مشکوک دوری کنند.

مظهری افزود: این افراد نباید از آبی که مطمئن نیست ، بنوشند و از خرید غذاهایی که به صورت گوشت کوبیده و یا ماهی و مرغ و همچنین خورشت های رنگین که با ادویه زیاد درست شده اند ، پرهیز کنند چراکه ممکن است افراد سودجو با اضافه کردن ادویه ها خواسته باشند از تشخیص فساد غذاها (از طرف مشتری ها ) جلوگیری کنند.

وی گفت: افرادی که به روستاها سفر می کنند نیز در خوردن محصولات محلی مانند لبنیات، بستنی و غذاهای محلی رعایت و به مقدار کم آنها را مصرف کنند تا به تدریج سیستم ایمنی بدن آنها با این مواد خود را تطبیق دهد و دچار اختلالات گوارشی نشوند.

در ایام نوروز برنامه غذایی روزانه افراد به خصوص کودکان به طور محسوسی دستخوش تغییر می شود؛ ممکن است برخی افراد به علت دیر برخاستن از خواب و رفتن به مهمانی، صبحانه نخورند این مساله باعث افزایش تمایل به مصرف شیرینی و آجیل در افراد و ایجاد اختلال در منحنی رشد کودکان می شود.

سوء جذب و سوء هضم موادغذایی مصرفی از سوی کودکان و درپی آن ایجاد مشکلات گوارشی می تواند شیرینی این ایام را به کام خانواده ها تلخ کند.بنابراین به والدین توصیه می شود که نسبت به این موضوع نیز دقت لازم را داشته باشند و کودکان را به حال خود رها نکنند.

منبع : زیست نیوز

اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۱ | دسته: سـلامتـی و بهداشـت

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


31252