نام سايت نام سايت

همه چیز درباره ورزش پینت بال (Paintball)

برچسب ها:

www.saeidpix.com

 

اوایل دهه ی ۱۹۷۰ در وزارت کشاورزی امریکا ماشین هایی وجود داشت که عقب آنها پمپی متصل بود که رنگ را به مسافت های دور پرتاب می کرد و با این وسیله ، درخت هایی که باید قطع یا هرس می شدند ،علامت گذاری می کردند

ایده ی تبدیل این سیستم به صورت یک بازی از آن زمان آغاز شد.تکمیل نشانه روهای قابل حمل و تکنولوژی ساخت آنها تا اوایل دهه ی ۱۹۸۰ طول کشید که در آن زمان نشانه روها از نوع شات گان و پینت بال های مصرفی در آن از رنگ های معمولی بودند.در سال ۱۹۸۱ در امریکای شمالی اولین بازی به طور رسمی با ۱۲ بازیکن مسلح به نشانه روهای بادی با هدف تسخیر پرچم شروع شد و به شکل امروزی پایه گذاری شد.

در حدود پانزده سال است که پینت بال به طور رسمی بازی میشود و ۵ سال است که به کمیته بین المللی المپیک معرفی شده است تا در بازی های المپیک به عنوان ورزشی جدید وارد گردد فرم جدید پینت بال در حال بررسی در کمیته بین المللی المپیک می باشد تحت . x-ballنام

از پینت بال به عنوان شطرنج زنده در جهان نام برده می شود

پـِینت‌بال

(Paintball) یک نوع ورزش گروهی است که به طور کلی دو گروه از بازیکنان سعی در حذف یک دیگر با گلوله‌های رنگی می کنند .

 

پینت بال را می‌شود در فارسی در قیاس با تیراندازی، «رنگ‌اندازی» نامید.

پینت بال یک توپ(گلوله) ژلاتینی (از جنس ژلاتین کپسول دارویی) است. که داخل آن با رنگ خوراکی پر شده است و پس از شلیک توسط تفنگ (مارکر مخصوص این ورزش) و برخورد به هدف ترکیده و رنگ آن پخش می‌شود که این نشانه مورد هدف قرار گرفتن است. به سادگی می‌توانید تصور کنید در نگاه اول این ورزش به مانند یک میدان جنگ واقعی است که هر کس که مورد اصابت قرار گرفته و رنگی شود از بازی حذف می‌شود تا یک تیم کاملاً تیم دیگر را حذف کند. این تنها یکی از ۱۰۰‌ها سناریوی (داستان) تعریف شده این ورزش است و یا حتی خود شما با توجه به سلیقه شخصی خود یک سناریو تعریف کنید. از این ورزش به دلیل هیجان زیاد آن به عنوان دومین ورزش مهیج جهان یا شطرنج زنده به دلیل فکری بون آن یاد می‌شود .

www.saeidpix.com

ورزش

پینت بال از سال ۱۳۸۲ به ایران وارد شد و تعدادی لیگ غیر رسمی نیز در این مدت برگزار شد و اولین لیگ رسمی ایران در سال ۱۳۸۷ برگزار شد .

ورزش پینت بال در ایران با رشد خوب و سریعی روبه رو شده است و تقریبا در تمام نقاط ایران باشگاه‌های پینت بال وجود دارند و بسیاری از استان‌ها و شهرها مانند اصفهان،کرمان،ساری،قزوین و غیره دارای تیم حرفه ای می باشند .

مسابقات بین‌المللی palm با حضور کشور هایی از سر تا سر جهان در سال ۱۳۸۷ در ایران ( جزیرهٔ کیش ) برگزار شد که با قهرمانی تیم IronMen از آمریکا و نایب قهرمانی تیم ملی ایران پایان یافت .

لیگ ایران هر ساله در ۴ دوره برگزار می‌شود و شامل دسته برتر و دسته ۲ می‌باشد .

سایت رسمی انجمن پینت بال ایران : http://paintball.ir

جدیدا بحث هایی جهت تبدیل انجمن پینت بال به فدراسیون در جریان هستند . همچنین محل بزرگی در شرق تهران ساخته شده که دارای ۲ فیلد حرفه ای چمن مصنوعی و چند فیلد آماتور است ( مالک این فیلد مدیر انجمن پینت بال است)

www.saeidpix.com

واژه‌های پرکاربرد این ورزش:

  • مارکر : اسلحهٔ پینت بال را مارکر(نشانه گزار) می نامند .
  • هاپر یا لودر : مخزن گلولهٔ اسلحه است .
  • بانکر : مانع‌های بادی این ورزش را که در مسابقات و به تور کلی استفاده میشود.
  • گوگلز ( Goggles): ماسک محافظ که شامل محافظ چشم ( شیشهٔ استاندارد ) محافظ گوش و صورت می‌باشد .

انواع بانکرها :

هر تورنومتر بین‌المللی شامل نوع بانکرهای خاص همان مسابقات می‌باشد که عموما بانکر هایی مشابه در تمام تورنومترها وجود دارد .

تا قبل از سال ۱۳۸۹ بانکرهای بین‌المللی Millenium در لیگ‌های پینت بال ایران استفاده می شد ، در سال ۱۳۸۹ بانکرهای palm مخصوص لیگ ایران و لیگ بین‌المللی palm طراحی و مورد استفاده قرار گرفت .

دوریتو: بانکری مثلثی شکل ( به شکل هرم قاعدهٔ مثلثی)

تمپل :‌ بانکری با اندازه ای ۱٫۵ متر به شکل معبد ( هرمی قاعدهٔ مربعی )

بریک : بانکری آجر شکل

مایا تمپل : بانکر مانند تمپل با ارتفاع ۲٫۵ متر

سیلندر : بانکری به شکل استوانه

کیک : مانع کوچکی مانند کیک ارتفاع آن کمی از بیم بزرگتر است ( ۱ متر )

زیپر : به طور کلی زیپر مانع نیست بلکه از چسبیدن هر مانعی به مانع بیم ( مانعی خوابیده به ارتفاع ۷۵ سانتی متر ) ایجاد می‌شود و یکی از مانع‌های اساسی در حمله‌ها و استراتژی‌ها است . معمولاً زیپر از کنار هم قرار گرفتن بیم و کیک تشکیل می‌شود ولی در مواردی بیم کنار دوریتو و تامبستون هم قرار می گیرد .

بانکر هایی که در بالا نام برده شد دارای سایزهای مختلف هستند ولی بعضی سایزها مورد استفاده مسابقاتی ندارد .

www.saeidpix.com

بانکرهای خاص تورنومترها :
M: مخصوص تورنومتر millenium

نخل : مخصوص لیگ ایران

psp : مخصوص تورنومتر psp

X: مخصوص xball

نویسنده این بخش : خشایار فریدنی

اسلحه‌های پینت بال:

www.saeidpix.com

اسلحه‌های پینت بال به طور کلی با گاز فشرده کار میکنند .

گاز فشرده مورد استفاده قبلا کربن دی اکسید بود ولی به دلیل نا پاک بودن این گاز و همچنین خطراتی که کپسول‌ها ایجاد میکردند تقریبا منسوخ شد .

در نهایت از هوای فشرده برای تغزیهٔ کپسول اسلحه‌ها استفاده شد .

اسلحه‌های پینت بال به دو دستهٔ الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می شوند . مکانیکی بودن اسلحهٔ پینت بال دلیلی بر غیراتوماتیک بودن آن اصلحه نیست بلکه منظور از اسلحهٔ مکانیکی ، اسلحه ای است که دارای ماشهٔ مکانیکی بوده .

اسلحهٔ الکترونیکی دارای ماشهٔ الکترونیکی می‌باشد که به دلیل ماشهٔ الکترونیکی و همچنین قابلیت تنظیم بر روی حالت رمپ و ایجاد تنظیماتی مانند rate of fire (سرعت نواخت گلوله ) و دقت بالا در نشانه گیری مورد استفادهٔ حرفه ای و مسابقاتی دارند.

www.saeidpix.com

رمپ چیست ؟

رمپ یک برنامهٔ خود کار برای تنظیم اسلحه برای نواخت‌های گلولهٔ بالاست . رمپ طبق قوانین مسابقاتی تنظیم می‌شود و بازیکنان ملزم به رعایت قوانین هستند و در صورت تخلف جریمه‌های پنالتی در نظر گرفته می شود.

rate of fire چیست ؟

سرعت نواخت گلوله را گویند که در اسلحه‌های حرفه ای تا ۹۰ گلوله در ثانیه ثبت شده . ولی در مسابقات حرفه ای معمولاً سرعت نواخت گلوله بالا تر از ۱۲٫۵ نمی رود . در لیگ ایران سرعت نوخت گلوله ۱۰٫۵ گلوله در ثانیه است .

قوانین و مقررات و ضوابط رشته ورزشی پینت بال:

 

این ورزش را می‌توان در سالن و زمینهای روباز انجام داد.

الف- زمین بازی

۱-   زمین مسابقه باید زمینی صاف و هموار به ابعاد ۵۵×۳۳ متر و در یک منطقه بدون شیب باشد، تا میزان حوادث را کاهش داده و کاملاً به وسیله توری مورد تأیید انجمن محصور گردد تا امنیت مسابقه را تضمین نماید. در زمین بازی حداقل ۲۵ مانع به فاصله حداقل ۵/۱ متر از خطوط اطراف زمین قرار می‌گیرد.

خطوط اطراف زمین بازی باید به گونه‌ای کشیده شود که به وضوح قابل دیدن بوده و حداقل ۵/۱ متر با تور اطراف زمین فاصله داشته باشد.

۲-     ایستگاه پرچم حداقل ۲ متر عرض داشته و در وسط مرزهای عرضی زمین قرار دارد.

۳-     هیچ تیمی یا بازیکنی به هیچ وجه حق ایجاد تغییر در زمین بازی را نخواهد داشت.

۴-   بازیکنان برای شرکت در مسابقه باید کارت شناسایی معتبر و مخصوص انجمن پینت بال ایران را داشته باشند. بازیکنان بایدبتوانند کارت شناسایی خود را در تمام مواقع ازجمله در زمین بازی ارائه دهند. هیچ بازیکنی بدون نشان‌دادن کارت شناسایی پیش از شروع بازی، اجازه شرکت در مسابقه را ندارد.

۵-   فقط بازیکنانی که کارت شناسایی معتبر  مربوطه و اشخاصی که دارای مجوز رسمی هستند، مجازند وارد منطقه مجاز ورزشکاران شوند.

ب:تعداد نفرات و تیمها

مسابقات این رشته ورزشی بصورت تیمی وبه تعداد ۵ و۷ نفره برگزار می شود درمسابقه های هفت نفره ،حداکثر تا ۷ بازیکن و۵ نفره حداکثر تا ۵ بازیکن به عنوان بازیکن اصلی داخل زمین می گردند . تیمها می توانند درمسابقات تا ۸ نفر ذخیره داشته باشند.

ج: نحوه بازی

۱-   زمان بازی ۲۰ دقیقه بوده وتیمی برنده است که موفق شود دراین مدت بدون اصابت گلوله پرچم تیم مقابل رابرداشته ودر داخل زمین خود در جایگاه مخصوص قرار دهد .

(مسابقات M هفت ) باتوجه به سناریوهای پیش بینی شده مسابقات درشکل های مختلف با نامهای cpl و spl  برگزار می گردد که زمان بازی متغیر بوده وچنانچه تیمی به امتیاز ۴ دست یابد عملا برنده مسابقات خواهد بود وبازی پایان یافته تلقی می گردد.

۲-     برای انجام مسابقات حداقل ۸ داور ویک سرداور باید حضور داشته باشند.

۳-     پیراهن داورها مشکی یا راه راه عمودی سفید می باشد .

۴-   داورها در حین بازی هیچ گونه اطلاعاتی در اختیار تیم ها نمی گذارند ، مگر در موارد مربوط به ایمنی ، اخطارها واخراجها

۵-   بازیکنان هرتیم سعی می نماینددر زمان تعیین شده با همکاری وپشتیبانی یکدیگر پرچه تیم حریف را که درزمین مقابل قرار دارد تصاحب کرده وبه زمین خود بیاورند در جای مخصوص قرار دهند ومورد اصابت گلوله قرار نگیرند چنانچه هربازیکن درزمان تعیین شده مورد اصابت گلوله قرار بگیرد ازدور بازی حذف واخراج خواهد شد .

۶-   برنده مسابقه تیمی است که بتواند در زمان تعیین شده پرچم تیم حریف رااز زمین حریف به زمین خودی آورده ودر جای ویژه قرار دهد .

۷-   چنانچه در زمان تعیین شده تیمی نتواند پرچم تیم حریف را تصاحب نماید تعداد بازیکنان داخل زمین ملاک برنده بودن می باشد.

د: لوازم و ملزومات بازی

۱-     نشانه زن یا اسلحه : که بوسیله کپسول هوای فشرده کار می کند ومی تواند گلوله های ژلاتینی راپرتاب نماید .

۲-     گلوله ژلاتینی : این گلوله ها از مواد ژلاتینی خوراکی رنگی تهیه شده که مواد شیمیایی و سمی ندارد.

۳-     کلاه ولباس مخصوص

آ  – هر بازیکن می تواند از دو لایه لباس استفاده نماید ،ولی در صورتیکه رسما اعلام شود که دمای هوا زیر ۱۰ درجه سانتی گراد است استفاده از سه لایه لباس نیز بلا مانع خواهد بود .لباس بازیکنان یک تیم می بایست یکسان بوده ونباید مانند لباس داوران سیاه وراه راه سفید داشته باشد.

ب : لباس بازیکنان شامل شلوار و پیراهن ورزشی و بدون هیچگونه پارگی و شکاف بوده و باید کاملاً مطابق سایز آنها باشد. بازیکنان نمی‌توانند  از شلوار یا پیراهن‌های ورزشی که از پارچه‌های جذاب مایعات (نمدی ) یا پارچه‌های لیز تهیه شده، استفاده کنند..

ت : بازیکنان نباید از کفش‌هایی با استوک فلزی استفاده کنند.

ث :بازیکنان می‌توانند از یک جفت دستکش با لایه محافظ استفاده نمایند.

ج : بازیکنان میتوانند  از کلاه یا محافظ سر که بیشتر از ۲ سانتیمتر پائین‌تر از شانه‌ها نباشد استفاده کنند.

ح : اگر معلوم شود که بازیکنی در طی بازی از پوشش غیر قانونی استفاده کرده اخراج خواهد شد.

اسفند ۲۹ام, ۱۳۸۹ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


75301