نام سايت نام سايت

مصاحبه مجله اتفاق نو با محسن چاوشی

برچسب ها:

www.saeidpix.com

چند ساعت بدون سانسور با محسن چاوشی به بهانه “حریـــــــــــص”

 

“عادلانه نقد کنید.نه مغرضانه”.این جمله را محسن چاوشی در حالی می گوید که مقابلت نشسته و دوربین را زوم کردی روی چهره اش و شانس این را داری تا گفته هایش را با حس و حالش بسنجی.انتشار آلبوم “حریص” و همکاری با چند چهره جدید آنقدر سوژه داغی است که نمی توان از بحث درباره اش به راحتی گذشت.”حریص” بهانه ات می شود تا از شایعات بپرسی و منتظر پاسخی برای ابهامات باشی.اما انگار پسر هنرمند ما قصد ندارد به شایعات و ابهامات و حتی تیتر های غیرمحترمانه ای که به نام او وصل خورده پاسخ دهد.”مردم خودشان بهترین قاضی هستند و یک متن که به اصطلاح نقد نام می گیرد قدرت این را ندارد که روی حس مردم خط بکشد.مردم با حس شان طرفدار صدا و ترانه می شوند,نه با متن ها و شایعاتی که از واقعیت دور هستند.” جواب محسن چاوشی به تمام ابهاماتی که درباره اش شنیدیم در همین چند جمله بود.با او همراه شدیم تا “حریص” را بیشتر از آنچه شنیدیم لمس کنیم.

۱٫حریص بهانه خوبی است تا بپرسیم این غم از کجا می آید.غمی که در بیشتر آهنگ ها و ترانه هایتان خود به رخ می کشد, جتی اگر شاد بخوانید ؟

محسن چاوشی : قضیه ها دارد این غم.دو شب پیش با حسین صفا سر همین قضیه بحث می کردیم که چرا غم ؟ از کجا می آید ؟ چرا حتی اگر موزیک و ترانه هم شاد باشند باز هم صدایم کمی غم دارد.راستش را بخواهید به این نتیجه رسیدیم که ما اصلا شادی کردن و شاد بودن را یاد نگرفتیم.شاید هم فضایی نبوده که یاد بگیریم و بعد خرجش کنیم.

۲٫انگار حس هایتان با ترانه های حسین صفا جور در می آید که در این آلبوم با او هم همکاری کردید.

محسن چاوشی : آنقدر حس مشترک بین من و حسین صفا و امیر ارجینی وجود دارد که ترجیح می دهم با این دو ترانه سرا همیشه همکاری داشته باشم.صفا من را می شناسد,می بیند و می فهمد.نگاهم که می کند می داند در دلم چه می گذرد و دلم با کدام ترانه است.امیر کنارم می نشیند از چشم هایم می خواند دغدغه ام چیست.حرف دل امیر می شود حرف دل من و با هم همکاری جدید کلید می خورد.بگذارید راحتر بگویم حسین و امیر من را به شعر می کشند و من هم آنها را می خوانم

۳٫فضای حریص با سایر آلبوم هایتان متفاوت است.این مورد را تایید می کنید ؟

محسن چاوشی : در حریص ریتم موزیک ها تغییر کرده است.اما ماهیت آنها هیچ تغییری نداشت.دست به دست هم دادیم تا حس شادی را در آلبوم حریص پررنگ تر کنیم.خواستم فضا شادتر باشد اما به قول شما شاید کمی هم حس غم ته صدایم ماند.

۴٫در بین تراک ها یک کار شش و هشت توجه مخاطب را به خود جلب می کند.محسن چاوشی و شش و هشت ؟

محسن چاوشی : چرا نباید شش و هشت بخوانم ؟ شش و هشت به من نمی آید ؟

۵٫قضیه آمدن و نیامدن نیست.ترانه این کار نه شعر حسین صفا بوده و نه امیر ارجینی.چه شد که این ترانه را انتخاب کردید ؟

محسن چاوشی : تمام قصدم این بود که از یکنواختی فاصله بگیرم.خلاصه کلام همین بود.

۶٫در این باره فکر کردید که شاید مخاطبان کار را پس بزنند ؟

محسن چاوشی : چرا نباید این طور شود ؟ اگر مخاطب, مخاطب من باشد این کار را هم می پسندد.

۷٫شاید مخاطبی که محسن چاوشی را با کارهایی چون “خودکشی” شناخست و با ترانه های “سنتوری” حس گرفت و با “ژاکت” محسن چاوشی را بیشتر باور کرد برایش کمی شش و هشت خواندن چاوشی تعحب بر انگیز باشد.این طور فکر نمی کنید ؟

محسن چاوشی : چه کسی می تواند بگوید تمام کار های من غمگین است.بحث غم داشتن صدایم موضوعی جداست اما من ترانه شاد هم داشتم و نتیجه خوب هم گرفتم با همین صدایی که می گویید غم دارد.من کارهای ریتمیک هم در آلبوم هایم داشتم اما چون اصولا خواننده را با کارهاش می شناسند شاید این ذهنیت پر رنگ شده است که من همیشه کارهای غمگین می خوانم.چون کلید کار حرفه ام با یک تراک غمگین بود و این غمگین بودن در چندین و چند تراک تکرار شد.اما ای کاش بیایم و کارها را با هم مرور کنیم و ببینیم کارهای ریتمیک محسن چاوشی چقدر مخاطب جذب کرده است.

۸٫نظر خودتان در این باره چیست ؟

محسن چاوشی : تا آنجا که من می دانم مخاطبان جذب کار شدند.درست است که من شادی کردن را یاد نگرفتم اما تمام سعی ام را کردم تا ببینم آیا می توانم مردم را شاد کنم ؟

۹٫چه شد که با کوشان حداد کار کردید ؟

محسن چاوشی : اول بخاطر اینکه فضای کارم را به روز کنم.

۱۰٫و دوم ؟

محسن چاوشی : کوشان در تنظیم موزیک الکترونیک در ایران برای خودش استادی است.همین کافی بود تا همکاری ام با او شروع شود.

۱۱٫منظورتان این است که کارهای شهاب اکبری به روز نبودند ؟

محسن چاوشی : حالا بگذازید من یک سوال از شما بپرسم.تا به حال چند موزیک ریتمیک از شهاب اکبری شنیدید ؟

۱۲٫شهاب اکبری تاکنون در کارهای آرام موفق بود و امروز هم موفقیتش را در این حیطه قبول دارند. شما نفی می کنید ؟

محسن چاوشی : هیچ وقت. من کارهای آرام را به شهاب می سپرم و خیالم راحت است و دلیل بر به روز نبودن کارهای شهاب نیست.بلکه بخاطر این است که فکر می کنم که اکبری در حیطه کارهای آرام موفق است ولی ترجیحا کارهای ریتمیک را به شخص دیگری سپردم چون او هم در حیطه خودش موفق است.

۱۳٫به جز کوشان دو اسم دیگر هم به ترکیب تنظیم کننده ها اضافه شده است.

محسن چاوشی : بله.امیر سرگزی و امید حجت

۱۴٫دلیل همکاریتان با این دو تنظیم کننده چه بود ؟

محسن چاوشی : من کاری soft rock ساختم و به تنها کسی که می توانستم اطمینان داشته باشم از عهده تنظیمش بر می آید سپردم

۱۵٫یعنی به امید حجت اینقدر اطمینان دارید ؟

محسن چاوشی : اگر اطمینان نداشتم با امید کار نمی کردم

۱۶٫و امیر سرگزی چه طور ؟

محسن چاوشی : او هم موزیسین با تجربه و با سوادی است.خواستم و تصمیم گرفتم تجربه جدیدی با این همکاری کسب کنم.

۱۷٫از این تجربه راضی بودید ؟

محسن چاوشی : بله.انسان همیشه باید در جستجوی تجربه خوب باشد.تجربه بد هم در زندگی موثر است.اعتقاد دارم تجربه بد پل پیشرفت است برای لمس تجربه خوب

۱۸٫ترانه “علی بحرینی هم تجربه جدیدی بود ؟

محسن چاوشی : بله.

۱۹٫فقط بله ؟ توصیحات دیگری ندارید ؟

محسن چاوشی : هر شعر و ترانه ای که درگیرم کند دوست دارم.با آن حس می گیرم و می خوانم.پیش از این همکاری بارها این حس را با اشعار امیر و حسین تجربه کردم.ترانه علی بحرینی مرا درگیر خود کرد.با حسم جور در می آمد.

۲۰٫قبول دارید باید روی انتخاب هایتان دقیق باشید ؟ نه اینکه فقط تجربه جدید و خوب داشته باشید ؟

محسن چاوشی : منظورتان را واضح تر بیان کنید.

۲۱٫در حال حاضر محسن چاوشی در موقعیتی است که خیلی زود کارهاش دیده می شود و مخاطبان زیادی دارد.یک خطا شاید شما را از این موقعیت دور کند

محسن چاوشی : من کلیت کارهایم را تغییر ندادم.این تجربه در حد یک آهنگ بود.بالاخره هر تغییر از یک نقطه کلید میخورد تا ابد که نباید یک شکل بود

۲۲٫شما با این چارچوب در عرصه موسیقی جا افتادید و مردم با این ساختار طرفدار کارهای شما هستند.این موضوع انتخاب هایتان را سخت نمی کند ؟

محسن چاوشی : همین چارچوب ها را می توان سمت آلبوم حریص برد.تمام سعی ام در حریص همین بهتر بودن و حرفه ای تر کار کردن بود.

۲۳٫منظور فقط آهنگ شش و هشت و ترانه سرای جدیدتان نیست.می خواهیم بدانیم چه شد که محسن چاوشی به فکر تغییر افتاد ؟

محسن چاوشی : شاید چاوشی به نقطه ای رسیده که می خواهد در فضایی متفاوت از آنچه که بود خود را محک بزند

۲۴٫با تیم قدیمی خودتان نمی توانستید خود را محک بزنید و یا تیم به تکرار افتاده بود و نمی شد فضای جدیدی خلق کرد ؟

محسن چاوشی : تنها کاری که کردم چنذ نفر را به تیم قدیمی و اصلی خودم دعوت کردم.چیزی از تیم سابق کم نشده که بخواهیم این گونه برداشت کنیم.پس دلیلی برای این نیست که بخواهیم نتیجه گیری کنیم تیم قدیمی به تکرار افتاده است.حتی یک نفر از تیم قبلی کم نشده است.

۲۵٫وسوسه پرسیدن یک سوال از اول گپ و گفتگو همراهمان است.چرا تا اسم محسن چاوشی می آید یا مخاطب طرفدارتان یا مخالفتان حد وسط ندارند ؟

محسن چاوشی : سلیقه, گاهی مخاطبان صدا و سبکی را می پذیرند و طرفدار می شوند.گاهی با سلیقه شان جور در نمی آید و مخالف می شوند.من به تمام این سلیقه ها احترام می گذارم.شاید یکی از دلایلم برای اجرای شش و هشت همین موضوع باشد.

۲۶٫پس بحث سر جذب مخاطب بیشتر است.

محسن چاوشی : درست مثل شما و مجله اتفاق نو.۱۰۰% شما هم دوست دارید مخاطبان بیشتری داشته باشید و روز به روز تیراژتان بالا برود.

۲۷٫گویا بیشتر طرفدارنتان مرد هستند.دلیلش چیست ؟

محسن چاوشی : من هم با این گفته شما موافق هستم.به وضوح دیدم که طرفدارنم بیشتر مرد هستند.شاید بخاطر همزادپنداری باشد.بیشتر مرد ها به حس من نزدیک تر هستند تا خانم ها.عقیده دارم مرد ها غم های عمیق تری از خانم ها دارند.

۲۸٫فلسفه تان از اینکه این روز ها اینقدر معاشرت ها و ارتباط هایتان را محدود می کنید چیست ؟

محسن چاوشی : شما به ملودی های من اعتقاد دارید ؟

۲۹٫حتما خوب بودند که این همه طرفدار دارند و همچنین جایگاه محکمی برای شما در حیطه موسیقی پاپ هدیه تان کردند.

محسن چاوشی : پس محدودیت های من بی منطق نیست و این موضوع حتی من را به جایی کشانده که خودم دار حال تولید کارهای خودم هستم.

۳۰٫کمی ظریف تر که نگاه کنیم این محدودیت ها گسترده تر از حیطه کاریتان است.به زندگی خصوصی تان هم وصله خورده است.

محسن چاوشی : گپ و گفت ما در مورد کار و آلبوم حریص است.نه در مورد زندگی شخصی چاوشی.

۳۱٫در عرصه کاری هم باز همین سوال پررنگ تر از سایر سوالات است.چاوشی خیلی کم مصاحبه می کند.خیلی کم عکس منتشر می کند.خیلی کم حرف می زند.

محسن چاوشی : گاهی برخی از هنرمندان آنقدر حرف می زنند که دیگر مخاطب خسته می شود از اینکه عکس او را روی جلد ببیند و تیتر های تکراری او را بخواند

۳۲٫مخاطب دوست دارد از خواننده مورد علاقه اش بی خبر نباشد.

محسن چاوشی : به نظر من شما به عنوان یک ژورنالیست خیلی محدودتر هستید که این همه مصاحبه را از من د نشریات و اینترنت ندیدید.

۳۳٫ما هم محدود.اگر واقعا این همه خبر و مصاحبه از شما در نشریات اینترنت است چرا مخاطبانتان با دفتر اتفاق نو تماس می گیرند و از کارشما خبر می گیرند ؟ عصر, عصر ارتباطات است.اگر خبری صحت دار در نشریه معتبر چاپ شده باشد دیگر کسی زحمت تماس به خودش نمی دهد.

محسن چاوشی : فکر میکنم آن دسته از دوستانی که با دفتر اتفاق نو تماس می گیرند با به اینترنت دسترسی ندارند یا در کل دوست دارند به اتفاق نو دست بزنند.

۳۴٫حق با شما.اما چه مخاطبانی که به اتفاق نو زنگ می زنند و چه کسانی که محدودیتی ندارند و اخبار شما را هروز مرور می کنند در حسرت خبری از اجرای کنسرت شما هستند ؟

محسن چاوشی : این اتفاق به زودی خواهد افتاد.کمی صبر داشته بلشید.حتما کنسرت برگزار خواهد شد.

۳۵٫فکر می کنید چقدر حریص در اجرای کنسرت و حتی جذب مخاطب و طرفدار بیشتر موفق عمل کند ؟

محسن چاوشی : راستش را بخواهید واقعا نمی دانم.بگذارید این قضیه را بسپاریم دست زمان.زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد

۳۶٫صادق که باشیم خبر هایی از گوشه و کنار می رسد که این آلبوم زیاد موفق نخواهد شد.

محسن چاوشی : این خبر از چه کسانی به گوش شما رسید ؟

۳۷٫متاسفانه از همکار هایتان.

محسن چاوشی : به نظر شما آیا با انسانیست جور در می آید که من در همین مصاحبه به این مسائه بپردازم و حل و فصلش کنم که چرا و چه کسانی این نظر را دادند ؟ کار درستی است ؟ خودتان جواب من را می دانید .۱۰۰% تاکنون گفته های همکاران را هم با خود تحلیل کردید.اما من از شما می خواهم بی طرف باشید و حقیقت را ببینید.

۳۸٫بهتر است یک برای برای همیشه به این سوال پاسخ داده شود.

محسن چاوشی : در بیشتر اوقات حمله کردن آدم ها به یک موضوع دو حالت دارد.یا از روی قدرت و یا از روی ضعف است.حالا قضاوت با شما و مردم که چه کسی از روی قدرت کار را نقد می کند و چه کسی از روی ضعف کار را می کوبد.

۳۹٫این موضوع بار ها برای شما تکرار شده است.انتقاد تند و گاهی هم غیر محترمانه چرا چاوشی پاسخگوی آنها نبود ؟

محسن چاوشی : خودتان می گویید غیر محترمانه.به نظرتان من آدم غیر محترمی هستم که بتوانم به خودم اجازه دهم جواب “غیر محترمانه” را بدهم ؟

۴۰٫حتما اینطور نیست.همیشه نقد در کار هنری کارساز بود و هست ولی شما حتی جواب منتقدان هم نمی دهید.

محسن چاوشی : هنوز نقد واقعی در مورد کارهایم نشنیئم که جواب بدهم.متنی که با جمله “مزخرفات چاوشی” شروع می شود نقد است یا یک جمله مغرضانه که فرسنگ ها از نقد دور است ؟

۴۱٫حق با شماست و سوالات بازنشدنی.من ماندم بی جواب.

محسن چاوشی : این سوالات مشکلی از مشکلات من حل نکرد

۴۲٫قصد این بود که پاسخی روشن به بعضی ابهامات داده شود تا مخاطبان خود قضاوت کنند.

محسن چاوشی : امیدوارم کارهایم عادلانه قضاوت شوند.هرچند مردم خوب می دانند کدام کار با حس شان خوب جور در می آید و کدام صدا به دلشان می نشیند و هیچ کدام از این به اصطلاح نقد ها نمی توانند روی حس مخاطبان خط بکشد.

۴۳٫”یک شاخه نیلوفر” از آوای باربد,”ژاکت” را ایران گام و “حریص” را تصویر دنیای هنر توزیع کرد.آیا با پخش مشکلی داشتید که با سه موسسه مختلف کار کردید ؟

محسن چاوشی : آوای باربد که معمولا کارهای خاص را در عرصه موسیقی پخش می کند.درباره ژاکت هممن با یک شخص قرارداد بسته بودم و این شخص خودش کار را به ایران گام سپرد.اولین قرارداد شخصی ن با یک شرکت پخش سر آلبوم حریص اتفاق افتاد که تصویر دنیای هنر را انتخاب کردم.

۴۴٫روی پوستر های تبلیغاتی آلبوم حریص نام “رامین بصیرت نیا” ذکر شده است.بصیرت نیا نیاز به صورت شخصی با شما قرارداد دارند یا نماینده شرکت تصویر دنیای هنر هستند ؟

محسن چاوشی : روی سربرگ های قرار داد من با آرم شرکت تصویر دنیای هنر حک شده است.پس در نتیجه این شخص نماینده و یا طرف قرار داد شکرت نامبرده است

۴۵٫طراحی کاور آلبوم حریص کار چه کسی بود ؟

محسن چاوشی : محسن عسگری.

۴۶٫از کاور راضی بودید ؟

کار خوب و دور از کلیشه بود.امیدوارم مخاطبان هم همین نظر را داشته باشند و نه فقط در مورد کاور موفق عمل کرده باشیم.بلکه امیدواریم حریص از دغدغه امروز مردم گفته باشد.

فروردین ۱ام, ۱۳۹۰ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


53200