نام سايت نام سايت

قیمت خودرو امروز تعین میشود

برچسب ها:

http://www.nazpatogh.com/aban90/7a96d6a3ae8c1501b7a86c654adde983.jpg

امروز قیمت نهایی خودرو مشخص میشود…

عضو شورای رقابت از برگزاری آخرین جلسه شورای رقابت برای تعیین دستور‌العمل قیمت‌گذاری خودرو خبر داد و گفت : با تدوین این دستور‌العمل، قیمت خودرو بین ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.

ایران/ مرجان اسلامی‌فر

خودرو به یکی از سوژه‌های پرخبر تبدیل شده است که بعضاً هر روز یک خبر داغ از آن شنیده می‌شود. طیف وسیعی از مردم که خریدار خودرو هستند برای مشخص شدن بازار این بخش مدت‌ها صبر کردند و اکنون در آخرین اظهارنظرها، روز یکشنبه زمان قطعی قیمت خودروها اعلام شده است که البته این جمله بدان معنا نیست که قیمت‌ها با سرعت، پایین می‌آید و مردم با قیمت‌های بسیار پایین می‌توانند خودرو خریداری کنند، به هر ترتیب خودروسازان به عنوان یکی از رکن‌های مهم باید با شورای رقابت همراه شوند تا جایی که امکان دارد از قیمت‌های خود بکاهند.
اما خودروسازان معتقدند شورای رقابت از هر جهت به ابعاد تولید خودرو نگاه نمی‌کند و این امر باعث شده فرمول‌های جدید قیمت‌گذاری تنها به ضرر تولید باشد، از سویی شورای رقابت این فرمول جدید را واقعی می‌داند و معتقد است قیمت‌ها باید با سرعت کاهش پیدا کند و حتی افرادی که با قیمت‌های بالا خودرو خریداری کردند بایستی پول‌شان توسط خودروسازان مسترد شود.
کاهش ۲۰ تا ۴۰درصدی قیمت‌ها
در این راستا محمدعلی مددی عضو شورای رقابت از برگزاری آخرین جلسه شورای رقابت برای تعیین دستور‌العمل قیمت‌گذاری خودرو خبر داد و گفت : با تدوین این دستور‌العمل، قیمت خودرو بین ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.
وی اظهار داشت: آخرین جلسه شورای رقابت برای تدوین دستور‌العمل نهایی قیمت‌گذاری خودرو امروز برگزار می‌شود و با نهایی شدن آن، دستور‌العمل برای اجرا به سازمان حمایت و خودروسازان ابلاغ خواهد شد.
وی با بیان این‌که دستور‌العمل جدید قیمت‌گذاری خودرو، قیمت‌ها را بین ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد داد، گفت: دستور‌العمل موقت قیمت‌گذاری خودرو اواخر سال گذشته توسط شورای رقابت تدوین شد که خودروسازان باید به آن عمل می‌کردند. در صورتی که خودروسازی از این دستور‌العمل موقت سرپیچی کرده باشد، مورد پیگرد قانونی و تشکیل پرونده قرار می‌گیرند.
وی با تأکید بر این‌که در حال حاضر فروش تمام خودروها با قیمت‌های غیرقانونی صورت می‌گیرد، افزود: خودروسازان باید اضافه مبلغ دریافت شده از مشتریان را به آنها بازگردانند و اگر خودروسازی طبق دستور‌العمل موقت، خودرو را به خریدار تحویل نداده است باید مبلغ اضافه را به وی برگرداند.
عضو شورای رقابت اظهار داشت: خریدارانی که هنوز خودروی خود را از شرکت‌های خودروساز تحویل نگرفته‌اند، اگر پس از تدوین دستور‌العمل نهایی، خودروی خود را تحویل بگیرند باید مبلغ آن را طبق دستور‌العمل جدید بپردازند.
وی گفت: چنانچه خودروسازان اعتراضی به این دستورالعمل داشته باشند، می‌توانند به کمیسیون اصل ۹۰ یا هر نهاد دیگری که ذی‌صلاح باشد مراجعه کنند تا به اعتراض آنان رسیدگی شود. خودروسازان در صورت اعتراض باید ثابت کنند که دستورالعمل قیمت‌گذاری شورای رقابت بر خلاف مصالح ملی تدوین شده است.
مددی تاکید کرد: افزایش قیمت‌ها از سوی خودروسازان غیرقانونی بوده و به طور قطع بعد از مصوبه شورای رقابت باید کاهش قیمت‌ها اعمال شود در غیر این صورت و اگر جریانی بخواهد در مقابل قانون بایستد با آن مقابله می‌شود و دادستان به عنوان مدعی‌العموم می‌تواند علیه خودروسازان متخلف اقامه دعوا کند تا حقوق مردم به آنان بازگردانده شود. وی یادآور شد: در دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خودرو حداکثر و حداقل متغیرهای موثر در قیمت خودرو دیده شده و قیمت‌ها براساس آن باید تعیین شود که به محض تصویب قابلیت اجرایی دارد.
مددی همچنین در مورد ورود کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به قضیه قیمت‌گذاری خودرو بیان کرد: این شورا صرفاً می‌تواند به شکایات خودروسازان رسیدگی کند و هیچگونه صلاحیتی برای قیمت‌گذاری خودرو ندارد.
وی تاکید کرد: تنها مرجع رسمی قیمت‌گذاری خودرو، شورای رقابت است و وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون اصل ۹۰ حق دخالت در این موضوع ندارند.
مددی با بیان این‌که با اجرای این دستورالعمل هر تغییر قیمتی باید براساس محاسبه و فرمول مشخص انجام شود، گفت: اگر از این پس خودروسازان بخواهند افزایشی را در قیمت خودرو داشته باشند و یا قیمت قطعات افزایش یابد، این موضوع می‌تواند در قالب دستورالعمل جدید مورد محاسبه و ارزیابی قرار گیرد.
عضو شورای رقابت افزود: پس از جمع‌بندی نهایی دستورالعمل، دیگر مقررات و دستورالعمل‌های قبلی قابلیت اجرایی نخواهند داشت و مقررات جدید مورد قبول همه است. دستورالعمل جدید تکلیف افزایش قیمت‌ها را روشن می‌کند و فرمول محاسبات آن نیز مشخص است. مددی در رابطه با وضعیت افرادی که از شرکت‌های خودروسازی پیش خرید کرده بودند نیز توضیح داد: افرادی که برای دریافت خودرو ثبت‌نام کرده بودند و هنوز خودروهایشان را دریافت نکرده‌اند، در سردرگمی هستند به همین دلیل شورا تصمیم گرفت به موضوع ورود کند و در همین راستا بحث‌هایی مطرح شده که در صورت تایید نهایی، خودروسازان را ملزم می‌کند مابه التفاوت مبلغ گرفته را با دستورالعمل جدید شورای رقابت به متقاضیان استرداد کنند.
خودروسازان آماده تعدیل قیمت‌ها شدند
عیسی امامی عضو شورای رقابت نیز گفت: تولیدکنندگان خودرو آمادگی پذیرش تعدیل قیمت‌ها را دارند.
وی درباره دستورالعمل دائمی قیمت‌گذاری خودرو گفت: بعد از اعلام دستورالعمل موقت قیمت خودرو در روزهای پایانی سال گذشته، جلساتی با حضور مسئولان سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولید‌کننده، ایران خودرو و سایپا برای بحث‌های کارشناسی تشکیل شد. وی افزود: امروز در جلسه شورای رقابت جمع‌بندی گزارش کارشناسی مطرح می‌شود و امیدواریم دستورالعمل نهایی قیمت خودرو اعلام شود. امامی پیش‌بینی کرد دستوالعمل نهایی در مقایسه با رأی قبلی شورا تغییرات محسوسی نداشته باشد. وی گفت: در دستورالعمل جدید، نرخ تورم و تعرفه‌های سال ۹۲ را نیز منظور خواهیم کرد و احتمالاً ارز مبادله‌ای حدود ۲ هزار و ۴۵۰ تومان مبنا قرار بگیرد. وی با بیان این‌که تولید کنندگان در مکانیسم قیمت‌گذاری اختلاف نظرهایی با شورا دارند، اظهار داشت: مکانیزمی مصوب خواهد شد که قابل اجرا باشد. دولت نیز دستورالعمل جدید را خواهد پذیرفت و تمهیدات لازم برای نظارت بر قیمت‌های جدید از طرف سازمان حمایت اعمال می‌شود. مصوبات شورای رقابت از طرف قوه قضاییه قابل پیگیری است و ضمانت اجرایی دارد.
زیان ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی صنعت خودرو
مشاور انجمن خودروسازان با اشاره به زیان ۳ هزارو ۶۰۰ میلیارد تومانی صنعت خودرو در سال گذشته گفت: میزان بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان تا پایان سال مالی ۹۱ به چهار هزار میلیارد تومان رسیده است.
داوود میرخانی رشتی اظهار داشت: جلوگیری از واقعی‌سازی قیمت خودرو در سال‌های گذشته و به دنبال آن توقف خرید و فروش محصول به بهانه کاهش قیمت‌ها در اواخر سال ۹۱، ضرر و زیان چند هزار میلیارد تومانی به خودروسازان تحمیل کرد.
وی با اشاره به توقف ۳ ماهه فروش خودرو و رکود بازار ادامه داد: مشکلات مالی و فروش صنعت خودرو در سال گذشته، زیان ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی را برای خودروسازان به همراه داشته است و این امر موجب شده که پرداخت حقوق کارکنان و همچنین بدهی به قطعه سازان با مشکل مواجه شود. میرخانی رشتی تصریح کرد: در نتیجه این وضعیت تیراژ تولید خودرو حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و به موازات آن هزینه‌های سربار افزایش یافت.
مشاور انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: در چنین وضعیتی بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان به شدت افزایش یافته به‌گونه‌ای که در مجموع میزان بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان به حدود چهار هزار میلیارد تومان رسیده است. وی خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر منتقدان با بررسی شرایط فعلی، راهکار مناسبی برای نجات صنعت خودرو و جلوگیری از ورشکستگی آن بیندیشند.
قیمت خودرو در بازار ارزان‌تر از کارخانه
محمود رنجبرفر کارشناس بازار خودرو درباره قیمت خودرو گفت: قیمت‌های فعلی بازار از نرخ‌های کارخانه پایین‌تر است اما با این اوصاف میزان فروش خودرو در بازار به‌شدت کاهش یافته است چراکه مردم نمی‌توانند وضعیت بازار را پیش‌بینی کنند. وی با بیان این‌که بازار خودرو غیرقابل پیش‌بینی است و نمی‌توان کاهش یا افزایش آن را تایید کرد، اذعان داشت: نمایشگاه‌داران طی ماه‌های اخیر به دلیل نوسان قیمت خودرو متحمل ضررهای زیادی شدند چراکه خودروهایی که فروختند به یکباره بالا رفت و برای برخی از آن‌ها امکان خرید مجدد وجود ندارد. وی تاکید کرد: شورای رقابت و هر مجموعه تصمیم‌گیرنده درباره قیمت خودرو باید سریع‌تر وضعیت این بخش را تعیین کنند تا این حوزه از بلاتکلیفی خارج شود.
رنجبرفر متذکر شد: خودروسازان از ابتدای سال‌جاری عرضه خودرو را بسیار کم کردند و این‌ امر در شرایطی که مردم برای خرید اقدام نکرده‌اند، باعث مشکل در بازار نمی‌شود اما با حرکت به سمت ماه‌های پرفروش به‌طور قطع کاهش عرضه خودرو معضلاتی را در بازار خودرو ایجاد خواهد کرد.
کارشناس بازار خودرو تصریح کرد: اگر قیمت خودرو در حدود فعلی بماند و یا کاهش پیدا کند اما روند آن ثابت باشد و دیگر قیمت‌ها مورد تغییر قرار نگیرد بازار به روزهای اولیه خود بازمی‌گردد و مردم نیز سرگردان نخواهند شد. وی درباره قیمت خودروهای وارداتی نیز گفت: با توقف ثبت سفارش خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، و درخواست واردکنندگان برای افزایش ۲۰ درصد قیمت‌ها، خودروهای خارجی طی روزهای اخیر در بازار گران شده است. خودروسازان هم در گفت‌وگوی خود اعلام داشتند که برای متعادل شدن قیمت و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تا حد امکان در زمینه کاهش قیمت‌ها اقدام خواهند کرد. در عین حال از دولت خواستند که واقع‌بینانه قیمت‌ها بررسی شود چراکه با افزایش قیمت‌ها، شرایط برای خودروسازان بسیار دشوار شده است.

منبع : ایران

اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۲ | دسته: اخـبار روز

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


36062