نام سايت نام سايت

قیمت‌بازیکنان فوتبال ایران از‌نگاه کارشناسان

قیمت‌بازیکنان فوتبال ایران از‌نگاه کارشناسان
جام جم آنلاین: مربیان و کارشناسان شیوه پرداختی به بازیکنان فوتبال ایران را منطقی و مستدل نمی‌دانند و تاکید دارند که باید با تعیین پارامترهایی بازیکنان در ۳‌رده ممتاز، خوب و متوسط تقسیم شده و بر مبنای آن قیمت‌هایشان تعیین شود.

البته از نگاه این کارشناسان، شاخص دریافتی بازیکنان در ۳ رده فوق نیز با یکدیگر متفاوت است ، چرا که از دید یکی مثل بهمن فروتن (مدرس فوتبال) که سال‌ها در اروپا حضور داشته و سابقه مربیگری در تیم‌های آلمانی را نیز داراست ، باید به بازیکنان ستاره و ممتازی که در تیم‌های خود سرنوشت‌ساز هستند ، تا سقف ۲، ۳ میلیارد تومان نیز پرداخت شود.

اما از دید داریوش مصطفوی با سابقه ریاست فدراسیون فوتبال، به بازیکن ممتاز سقف ۱۵۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد. هر چند که البته در این بین نظرهای بینابینی نیز وجود دارد که به‌آنها اشاره خواهیم کرد.

ضرورت درجه‌بندی بازیکنان

نکته‌ای که از نقطه نظر صاحب‌نظران فوتبال مشترک بوده و ضرورت آن احساس می‌شود، همانا ‌درجه‌بندی بازیکنان فوتبال ایران است، چرا که با سقف ۳۵۰ میلیون تومانی تعیین شده از سوی سازمان لیگ برتر، هیچ فاکتور شفافی در رقم پرداختی به بازیکنان وجود نخواهد داشت و بیش از آن که منطق و رویه‌ای خاص در این زمینه مورد توجه قرار گیرد، سلیقه‌های شخصی تعیین‌کننده هستند و اصولا باشگاه‌ها نیز نمی‌توانند در مقابل خواست شخصی بازیکنان ایستادگی کنند. در صورتی که اگر بازیکنان با معیارهای خاص و روشن درجه‌بندی شوند، شاخص رقم‌های پرداختی به بازیکنان نیز غیرمستقیم تحت‌کنترل درخواهد آمد و این گونه نخواهد بود که پول بی‌ضابطه در فوتبال ایران و بدون بهره‌وری لازم دست به دست شود.

داریوش مصطفوی، پیشکسوت فوتبال و کسی که در سابقه مدیریتی خود رئیسی و دبیری فدراسیون فوتبال ایران را در کارنامه دارد و در عین حال برای چند ماه نیز مدیرعاملی باشگاه بزرگی چون پرسپولیس را تجربه کرد، در گفت‌وگو با «جام‌جم» سقف پرداختی تعیین شده از سوی سازمان لیگ را کارشناسی شده و بر مبنای ظرفیت‌ها و توان مالی باشگاه‌های فوتبال ایران نمی‌داند و می‌گوید: در فوتبال دولتی ایران که باشگاه‌ها برای رتق و فتق امور خویش در طول فصل هزار مشکل دارند، چطور می‌توان پذیرفت که قیمت‌های ۸۰۰، ۹۰۰ میلیونی به بازیکنان پرداخت شده و قانون فدراسیون نیز دور زده شود. وی می‌افزاید: به اعتقاد من رقم‌های پرداختی به بازیکنان باید منطقی را پشت‌سر خود داشته باشد و نمی‌توان پذیرفت در کشوری که یک مدرس دانشگاه با درجه استادی حقوق سالانه‌اش ۵۰ میلیون تومان می‌شود، دریافتی یک بازیکن معمولی فوتبال ما ۴۰۰، ۵۰۰ میلیون تومان برای یک فصل باشد.

مصطفوی به همین دلیل خواستار بازنگری فدراسیون فوتبال در تعیین سقف قرارداد بازیکنان شده و تصریح می‌کند که قیمت بازیکنان باید تعدیل شود.

جایگاه منحصر به فرد ستاره‌‌ها

البته در مقابل نظر مصطفوی، بهمن فروتن از رقم‌های پرداختی به بازیکنان دفاع می‌کند. هر چند او نیز تاکید دارد که حقوق بازیکنان باید ضابطه‌مند باشد. او از رقم ۲تا ۳ میلیاردی بازیکنان ممتاز دفاع کرده و به «جام‌جم» می‌گوید: بازیکنانی چون جواد نکونام، مسعود شجاعی و علی کریمی در تیم‌های اروپایی چنین مبالغی را دریافت می‌کنند و نباید به صرف حضور در فوتبال ایران، قیمت‌شان را پایین آورد. البته من قیمت بازیکنان خوب را ۵۰۰ میلیون می‌دانم و معتقدم به بازیکنان متوسط نیز باید زیر ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شود.

قاسم پناهگر، کارشناس و مربی فوتبال نیز از تعیین سقف قرارداد برای بازیکنان دفاع می‌کند و به «جام‌جم» می‌گوید: در حال حاضر یوفا (اتحادیه فوتبال اروپا) نیز به این نتیجه رسیده که با قیمت‌گذاری بازیکنان جلوی ضرر مالی باشگاه‌های اروپایی را بگیرد تا از یک‌سو بعضی باشگاه‌ها نظیر رئال در بازار نقل و انتقالات جولان ندهند و از سوی دیگر باشگاه‌ها سودده باشند. متاسفانه در حال حاضر فوتبال باشگاهی ایران زیانده است و چون شرایط حرفه‌ای و تعریف شده نیست، باید با اهرم‌های نظارتی قوی، جلوی فزون‌خواهی تعدادی از بازیکنان گرفته شود. در حقیقت با فرض این ‌که ستاره‌ها و بازیکنان ممتاز فوتبال ایران تا سقف ۲ میلیارد تومان نیز دریافت کنند، ملاحظه خواهد شد که رقم‌های پرداختی به بازیکنان در لیگ برتر ایران بسیار بالاتر از آن چیزی است که باید به آنان تعلق بگیرد. هر چند به عقیده کارشناسانی که طرف نظرسنجی گروه ورزش «جام‌جم» قرار گرفتند، کسورات و هزینه‌های حاشیه‌ای فوتبال ایران به دلیل شرایط نامتعارف موجود و فعالیت دلال‌ها خیلی زیاد است و به دفعات دیده شده که بازیکنی که قراردادی ۲۰۰‌میلیونی بسته، در آخر زیر ۱۰۰ میلیون تومان عایدش شده است.

تیر ۱۹ام, ۱۳۹۰ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


18265