نام سايت نام سايت

عفونت حاد تنفسی فوقانی (سرماخوردگی)

برچسب ها:

www.saeidpix.com

عفونت حاد تنفسی فوقانی (سرماخوردگی)

 

– شایع‌ترین بیماری در کودکان عفونت حاد تنفسی فوقانی (سرماخوردگی) است.
– سالانه کودکانه ۳-۸ بار دچار سرماخودگی می‌شوند در حالی که والدین اینها ۲-۴ بار دچار می‌شوند.
– شایع‌ترین علت غیبت کودکان از مدرسه سرماخوردگی است.
– سرماخوردگی در فصل‌های پاییز و زمستان شیوع بیشتری دارد.
– دخترها و پسرها به یک اندازه دچار سرماخوردگی می‌شوند.
– سرماخوردگی در محیط‌هایی که افراد سیگار می‌کشند، در سیگاری‌ها، در محیط‌های شلوغ، ازدهام جمعیت و در جوامع فقیر بیشتر اتفاق می‌افتد.
علت سرماخوردگی:
بیشتر از ۲۰۰ ویروس عامل سرماخوردگی هستند. رینو ویروس‌ها بیشتر از یک سوم موارد علت سرماخوردگی را تشکیل می‌دهند. این نوع ویروس‌ها بیشتر از ۱۰۰ سروتایپ دارند و در نتیجه موقعی که کودک به علت یک سروتایپ به سرماخوردگی مبتلا می‌شود و ایمنی کسب می‌نماید، سروتایپ‌های دیگر او را مبتلا می‌کنند.
انواع ویروس‌های شایع دیگر شامل ویروس‌های پارا آنفلونزا، ویروس سنسیسیال تنفسی، کورناویروس‌ها بوده ولی آدنوویروس‌ها، آنتروویروس‌های آنفلوانزا و رئوویروس‌ها به میزان کمتری باعث سرماخوردگی می‌شوند.
بعضی از این ویروس‌ها مثل ویروس سنسیسیال تنفسی و پارا آنفلوانزا علاوه بر عفونت تنفس فوقانی باعث عفونت تحتانی تنفسی می‌شوند.
– علت اینکه کودکان به طور مکرر دچار سرماخوردگی می‌شوند یکی از عوامل آن تعداد زیاد ویروس‌های عامل سرماخوردگی است.
– از نظر اپیدمیولوژیکی، موقعی که در یک کلاس کودکی دراثر سروتایپ‌های رینوویروس‌ها یا ویروس سنیسیال دچار سرماخوردگی می‌شود تا دو سوم کودکان آن کلاس ممکن است دچار سرماخوردگی شود ولی در تماس کوتاه مدت مثلا مدتی که در مطب پزشک یک کودک با کودک سرماخورده در تماس است احتمال دوره کمون (از زمان تماس با عامل بیماری تا بروز علائم) معمولا ۵-۲ روز طول می‌کشد.
راه‌های انتقال ویروسهای سرماخوردگی:
۱- ترشحات بینی و دهان بیمار در اثر عطسه و سرفه که مستقیم به فرد دیگر می‌رسد.
۲- آلودگی دست به ترشحات آلوده به ویروس سرماخوردگی و انتقال آن به دهان و بینی
۳- ترشحات ریز آغشته به ویروس معلق در فضایی که بیمار سرماخورده سرفه و عطسه
می کند و فرد از طریق استنشاق هوای آلوده به این قطرات ریز مبتلا می‌شود.
– به طور کلی بیشتر ویروس‌های سرماخوردگی برای انتقال نیاز به تماس نزدیک فرد بیمار یا فرد سالم دارند. موقعی که ویروس‌ها به مخاط تنفس حمله می‌کنند از یک طرف اعصاب کولینرژیک تحریک می‌شوند و از طرف دیگر مواد شیمیایی از بعضی از سلول‌های مخاطی ترشح می‌شود که باعث افزایش ترشح و پرخونی مخاط راه‌های تنفسی فوقانی مثل بینی، سینوس‌ها و برونش‌ها می‌شوند و در نتیجه آبریزش بینی، گرفتگی بینی و سرفه ظاهر می‌شود.
همچنین به علت آسیب مژک‌های راه‌های هوایی که وظیفه تمیز کردن راه‌های هوایی را دارند، جریان ترشحات مخاطی که زیاد هم شده است به خطر می‌افتد.
علائم سرماخوردگی: در کودکان و بالغین علائم اولیه سرماخوردگی عبارت است از تحریک و خارش بینی و گلو، در عرض چند ساعت ترشحات مخاطی روشن از بینی توام با عطسه شروع
می‌شود. گلو درد باعث ترشحات خلف بینی و تنفس از دهان می‌شود. دردهای عضلانی، سردرد، احساس خستگی و کوفتگی و کاهش اشتها از علائم دیگر همراه سرماخوردگی است. تب خفیف و گاهی تحریک چشم‌ها از علائم دیگر است. در روز دوم و سوم سرماخوردگی ترشحات مخاط بینی غلیظ تر و گاهی چرکی می‌شود.
به تدریج کودک احساس بهتر شدن می‌کند ولی علائم آبریزش و گرفتکی بینی، عطسه، گلودرد، سرفه‌های شبانه ادامه دارد. به علت ترشحات زیاد بینی و گرفتن این ترشحات گاهی بینی دچار قرمزی، زخم ، تورم و درد می‌شود. در مدت ۷-۵ روز علائم فروکش می‌کنند. ولی در هفته دوم هم ممکن است سرفه و گرفتگی و ترشح بینی ادامه داشته باشند.
در شیرخواران، علائم با بالغین تا حدودی متفاوت است علاوه بر گرفتگی بینی، آب ریزش و عطسه و سرفه، شیرخواران دچار تحرک پذیری و بی قراری هستند به طوری که خوابشان دچار مشکل می‌شود. گرفتگی بینی ممکن است مانع مکیدن شیر شود. سرفه باعث استفراغ می‌شود. بعضی از شیرخواران دچار اسهال ساده می‌شوند. بنابراین علائم باعث نگرانی مادر می‌شود واین موضوع باعث ایجاد آثار منفی در نگهداری و مراقبت، تغذیه با شیر مادر، مراجعه مکرر به پزشک، مصرف نابجا و بی رویه دارو می‌گردد.
غده لنفاوی گردن در بعضی از کودکان بزرگ و قابل لمس می‌شود. بعضی دچار عوارض سرماخوردگی مثل عفونت گوش میانی، سینوزیت و یا سینه پهلو (پنومونی) می‌شوند. از روی رنگ ترشحات بینی نمی‌توان قضاوت نمود که علت آن ویروس، میکروب یا آلرژی است. مگر آن که بیشتر از ۱۰ روز طول بکشد که ممکن است به نفع عفونت میکروبی باشد. در کودکانی که دچار حساسیت هستند میزان سرماخوردگی و شدت آن بیشتر است. در جریان سرماخوردگی لوزه‌ها ممکن است حالت قرمز رنگ تا حالت زخمی شدن پیدا کنند که بستگی به نوع ویروسی دارد که باعث سرماخوردگی شده است. در این حالت نیازی به آنتی بیوتیک به ویژه پنی سیلین نیست.
درمان: زمانی که کودک خیلی بیمار به نظر نمی‌رسد و دچار عوارض سرماخوردگی نشده است، نیاز به دارو ندارد. آنچه مهمتر از دارو است آموزش به والدین است.
آموزش شامل اطمینان دادن به مادر: که علائم سرماخوردگی یک عارضه ویروسی است. شرح علائم، دوره بیماری و سیر آن به مادر باید گفته شود. چه موقع و در صورت بروز چه علایمی، مادر مجددا مراجعه کند. اگر این مطالب به صورت نوشته در اختیار والدین قرار گیرد بهتر است.
موقعی که تب کودک بالاست، گرفتگی و آبریزش بینی زیاد است و از سرفه، کوفتگی، خستگی و درد عضلانی شاکی است درمان باید متوجه این علائم باشد.
درمان به دو دسته دارویی و غیر دارویی تقسیم می‌شود:
توصیه‌های مهم غیردارویی عبارت است از:
۱- مصرف مایعات بیشتر و تداوم شیر مادر در شیرخواران (ولی در بچه‌های بزرگتر، مصرف آب گرم، چای کمرنگ با آب لیمو و عسل و افزایش مصرف سوپ و آب میوه مفید است).
۲- مصرف سرم نمک (نرمال سالین) به صورت قطره بینی به طور مکرر.
۳- خارج کردن ترشحات بینی، بوسیله پوار پلاستیکی اگر کودک دچار مشکل نفس کشیدن است و نمی تواند بینی خود را در دوره شیرخواری تمیز کند.
۴- استفاده از بخور آب ساده در اطاقی که از کودک نگهداری می‌شود.
۵- نکشیدن سیگار توسط اطرافیان در محل نگهداری کودک بیمار.
۶- ارائه مطالب آموزشی مفید در مورد علت، علائم، دوره و سیر بیماری و زمان مراجعه مجدد در صورت بروز مشکل.
توصیه‌های داروئی:
۱- مصرف استامینوفن، ۱۵-۱۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر ۴-۶ ساعت به صورت روزانه.
تذکر: قطره استامینوفن برای شیرخواران و کودکان زیر ۲ سال مناسب است. برای هر کیلوگرم وزن بدن ۲ قطره، هر ۴-۶ ساعت یک بار می‌توان مصرف نمود (مثلا به شیرخواری یک ساله با وزن ۱۰ کیلوگرم میتوان هر ۴-۶ ساعت ۲۰ قطره استامینوفن داد). متاسفانه قطره استامینوفن تلخ است و بعضی از کودکان آن را بیرون می‌ریزند.
شربت استامینوفن هر ۵ میلی‌لیتر معادل ۱۲۰ میلی گرم استامینوفن دارد که برای کودکان زیر ۵ سال مناسب است. قرص استامینوفن هر قرص ۳۲۵ میلی گرم استامینوفن دارد و در کودکان بالای ۶-۵ سال می‌توان مصرف نمود. شیاف استامینوفن کودکان ۱۲۰ میلی گرم و بالغین ۳۲۵ میلی گرم استامینوفن دارد، که برحسب وزن هر ۴-۶ ساعت می‌توان مصرف کرد. در موقع تب بالا مصرف آن مناسب بوده ولی در موقع اسهال نباید مصرف نمود. شربت استامینوفن به مقدار ۱۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن برای هر نوبت، داروی موثر دیگری است.
این داروها باعث کاهش درجه حرارت، درد و ناراحتی و بی قراری کودک می‌شوند. تب معمولا در مدت ۳-۲ روز اول فروکش می‌کند لذا والدین باید اطلاع داشته باشند که با وجود مصرف استامینوفن هر ۴-۶ ساعت تب برای مدت فوق ادامه خواهد داشت و نیاز به مراجعه مجدد به پزشک نمی باشد. مگر آنکه علائم جدیدی پیدا شود یا سیر بیماری رو به وخامت بگذارد که باید مجدد مراجعه نماید.
تذکر مهم: در جریان سرماخوردگی هیچ وقت به عنوان تب بر و مسکن نباید از آسپرین استفاده کنیم چون خطر سندرم ری که بسیار خطرناک است از یک طرف و خونریزی معده از طرف دیگر وجود دارد. مصرف قطره بینی با استفاده از سرم نمکی مفید و فاقد ضرر است، ولی از مصرف قطره بینی بیشتر از ۳ روز باید پرهیز کرد.
پنج داروی زیر در جریان سرماخوردگی علاوه بر استامینوفن توسط پزشکان تجویز شده و مردم مصرف می‌کنند. ۱- آنتی هیستامین‌ها ۲- دکونژستانت‌ها ۳- اکسپکتوارنت‌ها ۴- ضد سرفه‌ها ۵- آنتی بیوتیک‌ها
در کتاب‌های کلاسیک نوشته شده است این داروها با توجه به زیان‌ها و عوارضی که دارند اثرشان در تحقیقات انجام شده ثابت نشده است.
داروهای فوق به ویژه در شیرخواران توام با عارضه بیشتر است لذا از مصرف نابجای آنها باید پرهیز کرد. بسیاری از والدین در مورد مصرف آنتی بیوتکی‌ها سوال می‌کنند. ثابت شده است که مصرف آنتی بیوتیک‌ها در جریان سرماخوردگی نه دوره آن را کوتاه می‌کند و نه عوارض آن را کاهش می‌کاهد، بنابراین در جریان سرماخوردگی مصرف آنتی بیوتیک ممنوع است مگر در جریان بروز عوارضی مثل سینوزیت، تورم گوش میانی، گلودرد چرکی، سینه پهلو (یا پنومونی) که مصرف مناسب آن برحسب سن و وزن و نوع و عارضه به مدت کافی و لازم توصیه می‌شود.
اثر مصرف ویتامین c ، مولتی ویتامین و روی در درمان سرماخوردگی هنوز ثابت نشده است، هنوز برای سرماخوردگی، واکسنی در دسترس نیست زیرا تعداد ویروس‌های عامل سرماخوردگی زیاد است، مصرف ایمنوگلوبولین به عنوان پیشگیری از سرماخوردگی توصیه نمی شود. اگر علائم سرماخوردگی بیشتر از ۱۰روز طول کشید و ترشح بینی به صورت چرکی ادامه یافت احتمال سینوزیت وجود دارد

اسفند ۲۴ام, ۱۳۸۹ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


59031