نام سايت نام سايت

روزه‌داری، چربی خون را پایین می‌آورد

 

 

جام جم آنلاین: روزه‌داری برای بسیاری از افراد حکم نوعی پیشگیری و حتی درمان بسیاری از بیماری‌ها را دارد. این امر بخصوص برای دسته‌ای از دیابتی‌ها، مبتلایان به چربی و اوره بالا هم صادق است.

افزایش چربی خون با مصرف غذاهای شیرین

بالا بودن چربی خون ریشه در ۲ عامل ژنتیک یا چاقی و اضافه وزن دارد. بی‌شک کسانی که چربی خون بالا همراه اضافه وزن دارند، روزه‌داری صحیح منجر به سوخته شدن ذخایر چربی و کاهش چربی خونشان می‌شود و بسیار مفید است.

در این ارتباط میترا زراتی، کارشناس ارشد تغذیه می‌گوید: نکته بسیار مهمی که مبتلایان به چربی خون بالا نباید از یاد ببرند، این است که مصرف غذاهای شیرین مثل شله‌زرد، زولبیا و بامیه و حلیم با شکر و نیز لبنیات پرچرب مثل خامه و سرشیر در ماه رمضان باید کمتر شود، چراکه با مصرف این مواد تری‌گلیسیرین خون بشدت افزایش می‌یابد.

دقت در مصرف غذاهای پروتئینی

کسانی که مبتلا به نقرس هستند، در مواردی که حملات حاد بیماری آنها اتفاق می‌افتد و درد مفاصل هم دارند، تنها با نظر پزشک‌شان می‌توانند روزه بگیرند. اما زراتی در ارتباط با دسته‌ای دیگر از افراد که اسیداوریک بالا دارند، اضافه می‌کند: این دسته از بیماران باید درخصوص مصرف غذاهای پروتئینی بسیار دقت کنند. بخصوص اگر دارای مشکلات کلیوی هم باشند، به دلیل ضرورت مصرف زیاد مایعات در روز، باید با نظر پزشکشان روزه بگیرند. همچنین به کسانی که آرتریت روماتونید یا التهاب مفاصل دارند، توصیه می‌شود روزه بگیرند، چراکه روزه‌داری در این افراد به کاهش التهاب مفاصل و بهبود دردشان کمک خواهد کرد.

فشار خونی‌ها و ممانعت از کارهای سنگین

فراموش نکنید که مصرف منظم دارو برای فشار خونی‌ها، حکم مصرف اکسیژن را دارد. البته در بسیاری از این افراد مصرف داروها در وعده سحر و افطار مشکلی به همراه نمی‌آورد.

زراتی تاکید می‌کند: این دسته افراد باید بشدت از مصرف غذاهای شور بپرهیزند. بعلاوه در طول روز از انجام کارهای فیزیکی سنگین که منجر به افزایش فشار خون می‌شود، ممانعت کنند. ناگفته نماند که مصرف میوه و سبزیجات به خاطر داشتن منیزیم به فشار خونی‌ها توصیه می‌شود.

روزه و تنظیم قند خون

شاید بیشترین تردیدها در ارتباط با روزه‌داری به دیابتی‌ها معطوف باشد. بی‌شک دیابتی‌های نوع یک که ملزم به تزریق منظم انسولین هستند، باید در صورت صلاحدید پزشکشان روزه بگیرند، اما دیابتی‌های نوع ۲ به لحاظ این‌که می‌توانند داروهای خود را در وعده سحر و افطار مصرف کنند، با تنظیم رژیم درست غذایی همراه با روزه‌داری می‌توانند به تنظیم قند خونشان کمک کنند، ولی این دسته افراد هم از انجام کارهای سنگین هنگام روزه‌داری منع می‌شوند.

زراتی تاکید می‌کند: کسانی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند یا نارسایی کلیوی دارند، باید در سحر غذاهای پروتئینی را بسیار کم بخورند و مصرف آن را به وعده افطار موکول کنند، چراکه مصرف زیاد مواد پروتئینی، دفع آب از بدن را بشدت افزایش داده و به کلیه‌ها فشار زیادی وارد می‌کند. به بیان دیگر دیابتی‌ها در وعده افطار از حبوبات، گوشت و تخم‌مرغ استفاده کنند. بعلاوه مصرف نان سبوسدار برای کنترل قند خون به این افراد توصیه می‌شود.

کودکان و مصرف مکمل‌های ویتامین B

بی‌شک گروه‌های آسیب‌پذیر چون زنان باردار و شیرده که گرسنگی شدید منجر به تولید ترکیباتی در خونشان می‌شود و از طریق جفت به جنین و به ضریب هوشی او آسیب می‌رساند، از روزه گرفتن منع می‌شوند. اما در مورد کودکان به عنوان دسته دیگر از افراد آسیب‌پذیر، با رعایت برخی نکات روزه‌داری منعی نخواهد داشت.

زراتی در این‌باره می‌گوید: کودکان و نوجوانان در سال اول روزه‌داری باید در فاصله افطار تا قبل از خواب از مکمل‌های ویتامینB)B کمپلکس) استفاده کنند. بعلاوه مصرف تخم‌مرغ به عنوان یک منبع پروتئینی مطلوب برای بچه‌ها در وعده افطار توصیه می‌شود. مصرف میوه، بویژه میوه‌های آبدار مثل آلو زرد، شلیل و انگور به بچه‌ها و روزه‌داران توصیه می‌شود. ناگفته نماند که ماکارونی به عنوان یک وعده غذایی مطلوب برای بچه‌ها در وعده سحر محسوب می‌شود.

سالخوردگان نیز اگر از وضعیت جسمی مطلوبی برخوردار باشند، می‌توانند روزه بگیرند گرچه باید از وعده افطار تا قبل از خواب از آب فراوان استفاده کنند و از مصرف سیب‌زمینی و نان سبوسدار که به کنترل قند خون کمک می‌کند، غافل نشوند.

افطار کره نخورید

همچنین رئیس بخش قلب و عروق بیمارستان مسیح دانشوری، ضمن تاکید بر لزوم رعایت فرهنگ صحیح تغذیه‌ای در ماه مبارک رمضان، گفت: روزه‌داری صحیح موجب کنترل چربی و فشارخون می‌شود البته در شرایطی که در وعده افطار به میزان زیادی از غذاهای پرچرب، پرنمک یا بسیار شیرین استفاده نکنیم.

دکتر بابک شریف کاشانی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: این مساله نه‌تنها موجب کنترل چربی، قند و فشار خون در این ماه نمی‌شود بلکه موجب بالا رفتن آنها شده و برای سلامت افراد مضر است. بر این اساس استفاده از غذاهای پرچرب اشباع شده چون کره، پس از افطار و همچنین مواد غذایی چون کله‌پاچه در سحر موجب بالا رفتن سریع چربی خون شده و توصیه نمی‌شود. بعلاوه مصرف کربوهیدرات‌های ساده‌تر و مواد قندی زود جذب و نیز شروع کردن افطار با مصرف مایعات و خرما مناسب هستند.

مرداد ۱۲ام, ۱۳۹۰ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


58031