نام سايت نام سايت

رفع فیلتر فیس بوک

n00027603-b

با روی کار آمدن دولت یازدهم تقریبا نیمی از اعضای این کارگروه نیز تغییر کرده‌اند، بنابراین بازنگری در سیاست‌های این حوزه و همسو شدن آن با راهبردهای دولت تدبیر و امید دور از انتظار نیست.

 

همزمان با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر شش نفر از اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوی مجرمانه معروف به کارگروه فیلترینگ، آیا شاهد تغییر سیاست‌های نظارت بر اینترنت و فیلترینگ خواهیم بود؟

نهاد سیاستگذار در زمینه فیلترینگ و نظارت بر اینترنت در ایران، «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» است.
این کارگروه ۱۳ عضو دارد، که شش تن آنها از اعضای هیئت دولت هستند.

با روی کار آمدن دولت یازدهم تقریبا نیمی از اعضای این کارگروه نیز تغییر کرده‌اند، بنابراین بازنگری در سیاست‌های این حوزه و همسو شدن آن با راهبردهای دولت تدبیر و امید دور از انتظار نیست.

تاریخچه و ترکیب کارگروه فیلترینگ
کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه(کارگروه فیلترینگ) بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای مصوب سال ۱۳۸۸با عضویت مقامات عالی کشور تشکیل شده است.
در این کارگروه ۱۳ نفره نمایندگان قوای سه‌گانه و نمایندگانی از نهادهای تحت نظارت رهبری حضور دارند.
سهم دولت و قوه مجریه در این کارگروه شش عضو است؛ قوه قضاییه در این کارگروه یک عضو دارد، ۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در این کارگروه حضور دارند و چهار نفر از اعضای این کارگروه را نمایندگان نهادهای تحت نظارت رهبری تشکیل می‌دهند.

شش وزیر عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوی مجرمانه شامل وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر یا نماینده وزیر دادگستری، وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری و وزیر یا نماینده وزیر آموزش و پرورش است.
اعضای دیگر این کار گروه نیز علاوه بر ۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عبارت از دادستان کل کشور(رئیس کارگروه)، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما، نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

این کارگروه مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی را به عهده دارد.

فهرست مصادیق محتوای مجرمانه
بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای موارد مشمول فیلترینگ در ایران شامل محتوا علیه عفت و اخلاق عمومی، محتوا علیه مقدسات اسلامی، محتوا علیه امنیت و آسایش عمومی، محتوا علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، محتوایی که تحریک، ترغیب یا دعوت به ارتکاب جرم می‌کند، محتوای مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی، محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات مجلس شورای اسلامی و محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری است.

رفع فیلتر از فیس‌بوک
با توجه به عضویت برخی از وزیران دولت یازدهم در شبکه اجتماعی فیس‌بوک، موضوع رفع فیلتر از این شبکه در این روزها مطرح است.
«محمود واعظی» وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات چندی پیش در گفت‌وگو با خبرنگاران از تشکیل کارگروه ویژه در دولت برای بررسی رفع فیلترینگ فیس‌بوک خبر داد.
اما به نظر می‌رسد تشکیل چنین کارگروه‌هایی که جایگاه قانونی محکمی ندارند و حوزه وظایف آنها تعریف نشده است، گسترش موازی‌کاری و آشفته کردن فضای تصمیم‌گیری در کشور را به همراه داشته باشد.

چنانچه دولت برنامه‌ای برای تغییر در حوزه نظارت بر اینترنت دارد، می‌تواند از راه‌های قانونی موجود و ظرفیت‌های تعریف شده در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که تقریبا نیمی از اعضای آن را دولتی‌ها تشکیل می‌دهند استفاده کند.

دی ۲۱ام, ۱۳۹۱ | دسته: اخـبار روز

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


25589