نام سايت نام سايت

راز پایداری مورچه‌ها هنگام حمل بار!؟

دانشمند‌ان با استفاده از دوربین‌های ویدیویی پر سرعت توانستند درک کنند که چطور مورچه‌ها با کمک حرکات‌های کنترل شده سر، ثبات و پایداری خود را در هنگام حمل بارهای سنگین حفظ می‌کنند.
این پژوهش که در مجله فیزیولوژی مقایسه‌ای منتشر شده همچنین نشان می‌دهد که گردن یک مورچه یک بخش حیاتی و کلیدی برای حفظ تعادل بار است.
محققان می‌گویند مورچه‌های علف بر، قطعاتی از گیاهان را حمل می‌کنند که چند برابر سنگین‌تر و بزرگتر از جثه خودشان هستند.
این مورچه‌ها بارهایی را به لانه‌هایشان می‌برند که گاهی اوقات بیش از یکصد متر مسافت را ناچار هستند ، با این کار بپیمایند.
آنها همچنین بزرگترین قطعات را برای حمل کردن، انتخاب می‌کنند.
محققان دانشگاه کمبریج در انگلیس می‌گویند: برای حفظ ثبات، مرکز ترکیبی جاذبه مورچه و بار باید در بالای منطقه‌ای که پاها را پشتیبانی و نگهداری می‌کند، باقی بماند.
به گزارش بی بی سی، این محققان متوجه شدند که مورچه‌ها بخش‌های طویل تر را در یک زاویه شیب دار تر نسبت به بخش‌های کوتاهتر از همان بار حمل می‌کنند.
در واقع مورچه های کارگر قطعات را به شکل مختلف نگه نمی دارند، بلکه موقعیت های هر قطعه را با حرکات بالا و پایین سرهای خود در محل مفصل گردن تغییر می‌دهند؛ بنابراین می‌توانند موقعیت یک بار را حتی اگر در حال بالا و یا پایین رفتن از تپه‌ها و یا حرکت روی اشیاء باشند، تنظیم کنند.

دانشمند‌ان با استفاده از دوربین‌های ویدیویی پر سرعت توانستند درک کنند که چطور مورچه‌ها با کمک حرکات‌های کنترل شده سر، ثبات و پایداری خود را در هنگام حمل بارهای سنگین حفظ می‌کنند.این پژوهش که در مجله فیزیولوژی مقایسه‌ای منتشر شده همچنین نشان می‌دهد که گردن یک مورچه یک بخش حیاتی و کلیدی برای حفظ تعادل بار است.محققان می‌گویند مورچه‌های علف بر، قطعاتی از گیاهان را حمل می‌کنند که چند برابر سنگین‌تر و بزرگتر از جثه خودشان هستند.این مورچه‌ها بارهایی را به لانه‌هایشان می‌برند که گاهی اوقات بیش از یکصد متر مسافت را ناچار هستند ، با این کار بپیمایند.آنها همچنین بزرگترین قطعات را برای حمل کردن، انتخاب می‌کنند.
محققان دانشگاه کمبریج در انگلیس می‌گویند: برای حفظ ثبات، مرکز ترکیبی جاذبه مورچه و بار باید در بالای منطقه‌ای که پاها را پشتیبانی و نگهداری می‌کند، باقی بماند.به گزارش بی بی سی، این محققان متوجه شدند که مورچه‌ها بخش‌های طویل تر را در یک زاویه شیب دار تر نسبت به بخش‌های کوتاهتر از همان بار حمل می‌کنند.در واقع مورچه های کارگر قطعات را به شکل مختلف نگه نمی دارند، بلکه موقعیت های هر قطعه را با حرکات بالا و پایین سرهای خود در محل مفصل گردن تغییر می‌دهند؛ بنابراین می‌توانند موقعیت یک بار را حتی اگر در حال بالا و یا پایین رفتن از تپه‌ها و یا حرکت روی اشیاء باشند، تنظیم کنند.

منبع :

مهر ۵ام, ۱۳۸۹ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


1401