نام سايت نام سايت

دلیل غیر قانونی شدن انتشار روزنامه ایران چیست؟

روزنامه ایران

فارس:اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهوری، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی اکبر جوانفکر مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان اعضای هیئت امنای مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران در تاریخ ۲۲ فروردین، کاوه اشتهاردی مدیرعامل مؤسسه و مدیر مسئول روزنامه ایران و تمام ۷ عضو هیئت مدیره را که ۴ عضو دولت از جمله آن بودند برکنار کردند.

 

مشایی در چند سخنرانی که متن آن توسط رسانه ها منعکس شد، از انتشار نیافتن خبرها و تصاویر مربوط به خود در روزنامه ایران انتقاد کرده بود. البته برکناری مصلحی ۳ روز بعد از تغییرات در مؤسسه ایران که وی خود نیز یکی از اعضای هیئت مدیره آن بود، نشان از برنامه ریزی های قبلی برای به دست گرفتن سکان روزنامه  دولت توسط جریان انحرافی داشت.

با ابلاغ این برکناری از طریق پیامک به اشتهاردی، نام وی به عنوان مدیر مسئول از شماره ۲۵/۱/۱۳۹۰ روزنامه حذف و عملاً تمام امور به جوانفکر سرپرست مؤسسه واگذار شد.

ماده ۱۴ قانون مطبوعات صراحت دارد در صورتی که مدیر مسئول فوت شود، استعفا دهد یا . . .، صاحب امتیاز موظف است حداکثر ظرف ۳ ماه شخص دیگری را که واجد شرایط باشد به وزارت ارشاد معرفی کند، در غیر این صورت «از انتشار نشریه جلوگیری می شود».

بر اساس این قانون، انتشار روزنامه ایران از روز گذشته ۲۵ تیر (۳ ماه بعد از حذف نام مدیر مسئول) غیرقانونی و استمرار آن تخلف است. اما هیئت نظارت بر مطبوعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قوه قضائیه و دیگر نهادهای مسئول هیچ اظهار نظری دراین باره نداشته اند.

* نگرانی مقامات دولتی از عضویت در هیئت مدیره جدید ایران

از سوی دیگر پس از آنکه مصلحی وزیر اطلاعات، شیخ الاسلامی وزیر کار، سعیدلو معاون رئیس جمهور، الهام مشاور رئیس جمهوری و نیز اشتهاردی، بهداد و میثم نیلی از هیئت مدیره مؤسسه ایران برکنار شدند، هیئت امنا نتوانسته است ترکیب جدیدی را برای هیئت مدیره مشخص سازد.

به گزارش برخی سایت های خبری، قرار بود که بقایی، عزیزی، محمدزاده، شیخ الاسلامی، اسکندری، بهداد و جوانفکر اعضای جدید هیئت مدیره شوند اما با امتناع برخی اعضای جدید از امضای صورت جلسه تغییرات هیئت مدیره و عدم پذیرش عضویت در آن، عملاً کارها با بن بست روبه رو شده است.

گفته می شود این افراد منع قانونی مقامات دولتی برای عضویت در این هیئت مدیره را بهانه تصمیم خود قرار داده اند و لیکن گویا ملاحظات آنها در قبال جریان انحرافی، عملکرد جوانفکر و ترس از آینده روزنامه ایران به عنوان ارگان مشایی که دور از ذهن نیست، عامل اصلی این تصمیم بوده است.

در همین حال با توجه به حجم بالای فعالیت های مالی مؤسسه ایران از جمله پرداخت حقوق پرسنل و امور بازرگانی، مشخص نیست که اسناد و چک های مؤسسه ایران در ۳ ماه گذشته و نیز در آینده چگونه و بر اساس چه مبنای قانونی امضا می شود؟

* آیا ادامه فعالیت جوانفکر قانونی است؟

علی اکبر جوانفکر در حال حاضر ۳ مسئولیت رسمی در دولت دارد. مشاور رئیس جمهور، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و سرپرستی مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران. با آنکه وی و اسفندیار رحیم مشایی با جدیت، پیگیر مسئولیت چهارم و پنجمی برای وی به عنوان سخنگوی دولت و حتی رئیس شورای اطلاع رسانی دولت هستند، همین عناوین فعلی او نیز با ایراد قانونی روبه روست.

شنیده ها حکایت از آن دارد که شماری از نهادهای نظارتی پیگیر برخی مسائل دراین باره هستند، همچنین پس از آنکه سازمان بازرسی کل کشور سال گذشته رسماً در نامه ای به وزیر ارشاد پیوستن روزنامه و مؤسسه ایران را به دولت غیرقانونی اعلام کرده و نسبت به تبعات قانونی آن هشدار داده بود، بعد از جابه جایی مدیریت مؤسسه ایران و انتقال صاحب امتیازی روزنامه به خبرگزاری جمهوری اسلامی، این نهاد عالی نظارتی به تازگی رسماً پیگیر این پرونده شده و دستور رسیدگی به آن را به هیئتی ویژه ابلاغ کرده است. دیوان محاسبات، وزارت ارشاد، وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت، طی مکاتباتی، مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران را غیردولتی اعلام کرده بودند.

* پرونده های قضایی و دعواهای حقوقی علیه جوانفکر

عملکرد افراطی علی اکبر جوانفکر در روزنامه ایران هم یکی دیگر از مشکلات اوست. انتشار مطالب توهین آمیز علیه بسیاری چهره ها، نهادها و رسانه ها، او را با شکایت های متعددی روبه رو ساخته است. مدعی العموم کنار دیگر شاکیان خصوصی و رسمی، چندین پرونده علیه وی در دادسرا گشوده است. گفته می شود ۲ یا ۳ نفر دیگر از افراد مرتبط با تیم جدید مدیریتی این روزنامه  هم با اتهاماتی روبه رو هستند.

این تنها بخشی از ماجرا و مدیریت پرهزینه و دردسرساز جوانفکر است. تعدادی از ده ها نفر مدیر، دبیر، خبرنگار و کارمندی که از روزنامه ایران رفته و جوانفکر شماری از آنها را در این ۳ ماه از مؤسسه ایران اخراج کرده است هم شکایت هایی را علیه او در دادگاه کار اقامه کرده اند.

مشخص نیست که جریان انحرافی از این تغییرات چه سودی را متوجه خود ساخته و آیا با تبدیل مؤسسه ایران به ارگان خود، صرفاً مقاصد رسانه ای را دنبال می کند و یا با در نظر گرفتن درآمد میلیاردی این روزنامه از جمله در بخش آگهی ها، اهدافی مالی نیز عایدش می شود.

* کاندیداهای احتمالی برای مدیریت ایران

گمانه زنی حکایت از آن داشت که جوانفکر، غلامحسین اسلامی فرد را به عنوان مدیرعامل و مدیر مسئول روزنامه ایران معرفی خواهد کرد. و لیکن احتمالاً برخی ملاحظات در عملکرد و سوابق او مانع از تحقق این اراده شده است. اسلامی فرد به هنگام توقیف روزنامه ایران در ابتدای دولت نهم و درگیری ها در استان های آذری نشین، مدیر مسئول و مدیر عامل مؤسسه ایران بود. وی در دوران اصلاحات و استقرار عناصر حزب مشارکت در ایرنا، معاون خبر این خبرگزاری بود. اسلامی فرد که از بستگان نزدیک جوانفکر است در حال حاضر قائم مقام خبرگزاری جمهوری اسلامی است که پس از خداحافظی سپهر خلجی از ایرنا، سرپرستی معاونت خبر این خبرگزاری را نیز به عهده گرفت. البته برادر دیگر اسلامی فرد در حال حاضر و پس از ورود جوانفکر به مؤسسه ایران، معاون چاپ و بازرگانی این روزنامه است.

صالحی مرام معاون اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری، نورالدینی دبیر شورای اطلاع رسانی دولت و احسان قاضی زاده مدیرکل سابق مطبوعات داخلی وزارت ارشاد از جمله افرادی هستند که احتمال حضور آنها در مؤسسه ایران شنیده می شود.

تیر ۲۹ام, ۱۳۹۰ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


85421