نام سايت نام سايت

تبخال و درمان آن

چرا تبخال می زنیم؟
تبخال و درمان آن…

زیست نیوز- تبخال در اثر ویروسی به نام هرپس بوجود می آید. این ویروس از طریق تماس با پوست یا مخاط فرد بیمار، به فرد سالم منتقل می شود.

۲ نوع  ویروس هرپس وجود دارد: نوع ۱ و نوع ۲٫ تبخال معمولا توسط نوع ۱ ایجاد می شود. این ویروس پوست را تخریب می کند و تبخال را بوجود می آورد. نوع ۱ در داخل سلول های عصبی پنهان می شود، پس هیچ گاه به طور کامل از بین نمی رود.

چه افرادی و چرا تبخال می زنند؟

تبخال می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود، از قبیل: چانه، گونه و یا بینی. بیشتر از نصف افراد با روبوسی کردن با فرد مبتلا، دچار تبخال می شوند.

حال این سئوال مطرح است که چرا برخی افراد با روبوسی کردن دچار این مشکل نمی شوند؟ در پاسخ باید گفت که این به علت ژن ها است. مطالعه ای در سال ۲۰۰۸ نشان داد افرادی که تبخال می زنند دارای ۶ ژن مشترک هستند.

آیا تبخال در بدن پخش می شود؟

بله. اگر شما به محلی که تبخال زده اید دست بزنید و سپس به قسمتی از بدنتان که پوست یا غشای مخاطی ندارد (مثل چشم) دست بزنید، در این صورت این ویروس را به آن محل منتقل می کنید. برای جلوگیری از انتقال ویروس به سایر نقاط بدنتان، باید به تبخال خود دست نزنید و یا بعد از دست زدن، دستتان را بشویید.

تبخال چشمی

اغلب اوقات تبخال چشمی بر روی قرنیه چشم ایجاد می شود. تبخال چشمی یکی از علل نابینایی می باشد و به همین دلیل، درمان فوری آن لازم است. علائم این تبخال عبارت است از: حساسیت به نور، برآمدگی روی پلک، درد چشم، قرمز و یا صورتی شدن چشم (معمولا با ورم ملتحمه دیده می شود) و تاری تدریجی دید.

تبخال انگشت

این تبخال دردناک است و از طریق انتقال ویروس به انگشت، فرد را گرفتار می کند. این تبخال با ورم دردناکی شروع می شود سپس پوست قرمز و به لمس، حساس می شود. در برخی افراد احساس سوزن سوزن شدن در منطقه تبخال دیده می شود. در موارد نادری هم محل تبخال داغ می شود. به ندرت، تبخال انگشت می تواند موجب التهاب گره های لنفاوی زیر بغل گردد.

عوامل تشدید کننده تبخال

در بیشتر مواقع، ویروس هرپس نوع یک، به صورت غیرفعال در عصب مخفی شده است. نور خورشید، تب، استرس و قاعدگی از عوامل تشدید کننده تبخال می باشند.

آفت دهان، تبخال نیست

معمولا تبخال بر روی لب ها ظاهر می شود، ولی آفت های دهانی (زخم دهان) در داخل دهان بروز می کنند. منشاء زخم های دهانی، ویروس هرپس نیست و این زخم ها مسری نیستند. علت بوجود آمدن این زخم ها را هیچ کسی نمی داند. هنگامی که تبخال بوجود می آید، ابتدا تاول می زند، سپس پاره می شود و قبل از بهبود یافتن، خشک می شود.

تبخال چه موقع مسری است؟

از زمانی که پوست دچار خارش و قرمزی می شود، ویروس هرپس نوع ۱ وجود دارد و می تواند پخش شود. هنگامی که تاول تبخال ظاهر شود و تا زمانی که پوست بهبود یابد و دوباره طبیعی به نظر برسد، تبخال مسری می باشد. با این وجود، برخی افراد سالم هم این ویروس را از طریق بزاق خود انتقال می دهند.

راه های انتقال تبخال

معمولا ویروس تبخال در لب فرد مبتلا قرار دارد، حتی اگر آن فرد تبخال نزند. بنابراین یکی از مهمترین راه های انتقال این ویروس، روبوسی کردن است. از آنجایی که این ویروس در بزاق هم موجود است، لذا استفاده از بشقاب، چنگال، قاشق، چاقو و لیوان فرد مبتلا، می تواند تبخال را منتقل کند. تبخال دستگاه تناسلی هم می تواند در اثر رابطه جنسی منتقل شود.

بهبود تبخال

هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد. برخی افراد از کمپرس گرم و یا سرد برای تسکین درد تبخال استفاده می کنند. برخی کرم ها و ژل ها هم می توانند سوزش و درد تبخال را تسکین دهند. کرم های ضدویروسی می تواند مدت باقی ماندن تبخال را کم کند.

جلوگیری از تبخال

– زمانی که تابش نور خورشید زیاد است، بیرون نروید.

– کرم ضدآفتاب روی لب خود بمالید.

– استرس خود را کنترل کنید و آرام باشید.

– استراحت کافی داشته باشید و ورزش روزانه را انجام دهید تا سیستم ایمنی بدنتان تقویت شود.

– هنگامی که فردی به تبخال مبتلا شد، با او روبوسی نکنید و از مسواک، وسایل غذاخورردن و یا لیوان او استفاده نکنید.

– چشمان خود را زیاد نمالید.

– با تغذیه مناسب، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

منبع : زیست نیوز

بازنشر : نازپاتوق.کام

مهر ۲۴ام, ۱۳۹۱ | دسته: سـلامتـی و بهداشـت

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


87835