نام سايت نام سايت

بی خوابی های شبانه چقدر گران تمام می شود؟

www.saeidpix.com

 

اگر تمام شب بیدار بمانید، در مقایسه با ۸ ساعت خواب، بدنتان ۱۶۱ کالری بیشتر انرژی مصرف می کند، اما در عوض طی خواب جبرانی روز بعد و فعالیت های ۲۴ ساعت بعدی، بیش از ۲۵۰ کالری اضافه تر ذخیره می کند.

 

 

برخی افراد، عادت یا شاید بهتر است بگویم علاقه به شب بیداری دارند. این افراد اغلب ساعات شب را بیدار هستند.

در کنار این دسته البته افرادی هم وجود دارند که ناچارند شب ها را به دلیل شغل خود بیدار بمانند.

 

 

اما این شب بیداری ها، چه تاثیری روی بدن دارد؟

در واقع همه به نوعی موافقند که شب را بیدار ماندن برای بدن هزینه دارد، اما دانشمندان تازه اعلام کرده اند که این هزینه دقیقا چه قدر است.

به گزارش دیسکاوری، محققین دانشگاه کلرادو با مقایسه میزان انرژی که بدن فردی که تمام شب را بیدار است مصرف می کند، با بدن فردی که شب را می خوابد، سعی کرده اند این هزینه را بر مبنای میزان انرژی که از دست می رود یا ذخیره می شود، محاسبه نمایند.

به گفته این محققین، از دست دادن خواب یک شب، بدن را وادار می کند حدود ۱۶۱ کالری بیشتر از حالتی که فرد ۸ ساعت در شب می خوابد، انرژی مصرف کند.

البته این میزان انرژی بدون احتساب میزان انرژی مصرفی در فعالیت هایی است که شب بیداری به همراه دارد. خب، فکر نکنید که یک راه تازه و بی دردسر برای لاغر شدن و کالری سوزاندن پیدا کرده اید، چون مطالعات نشان می دهد در این شرایط، بدن روز بعد میزان کالری بیشتری را ذخیره می کند.

اندازه گیری میزان مصرف انرژی افراد طی ۲۴ ساعت روز در حالت های خواب آلودگی، بیدار ماندن یا برخاستن از خواب شبانه، نشان می دهد که یکی از کارکردهای اصلی خواب برای بدن، حفظ انرژی است.

در این مطالعه، ۷ فرد جوان و سالم شرکت داشتند. آن ها به مدت سه روز درون اتاقی مهر و موم شده زندگی کردند. آن ها تمام وقت در حال استراحت روی تخت بودند و هر روز در زمان ثابتی غذاهایی با میزان کالری یکسان می خوردند.

دانشمندان امواج مغزی و میزان اکسیژن و دی اکسید کربن تنفس این افراد را تحت نظر داشتند و از این طریق به میزان انرژی که فرد در هر مرحله از خواب یا بیداری مصرف می کرد پی می بردند.

البته تفاوت انرژی مصرفی در شب در حالت خواب و بیداری (۱۶۱ کالری) خیلی ناچیز است، به اندازه یک لیوان شیر گرم!

اما تفاوت های کوچک می توانند پیامدهای بزرگی را به دنبال داشته باشند. تا جایی که مصرف تنها ۵۰ کالری اضافه در روز می تواند در درازمدت به چاقی مفرط ختم شود.

نتایج این مطالعه نشان داد که افراد وقتی تمام شب را بیدار بمانند، طی ۸ ساعت خواب جبرانی بعدی، ۲۸ کالری کم تر از یک خواب ۸ ساعته معمولی شبانه کالری می سوزانند.

ذخیره انرژی به همین جا ختم نمی شود، طی ۲۴ ساعت بعدی، بدن ۲۲۸ کالری کم تر از روزهای عادی انرژی مصرف می کند. تازه در این مطالعه افراد برای جبران شب بیداری فقط می توانستند ۸ ساعت بخوابند و اگر به آن ها اجازه می دادند بیشتر بخوابند، شاید نتیجه از این بدتر هم بود.

در نتیجه، اگر به لاغری و سوزاندن کالری فکر می کنید، اصلا نمی ارزد که شب ها بیدار بمانید.

در مرحله بعدی، این محققین می خواهند ببینند کم خوابی و از دست دادن ساعات کمی از خواب شبانه در درازمدت، چه قدر روی مصرف انرژی بدن، در مقایسه با یک شب کامل بیدار ماندن، تاثیر می گذارد.

اسفند ۲۵ام, ۱۳۸۹ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


96124