نام سايت نام سايت

بیماری آسم چیست ؟

www.saeidpix.com

آسم بیماری مزمن راه‌های هوایی است که ویژگی آن التهاب این راه‌ها و افزایش پاسخدهی (واکنش) آنها درمواجهه با طیف گسترده ای از محرک‌ها می‌باشد افراد مبتلا به این بیماری از حملات یا دوره‌های شدیدی به هنگام وارد شدن هوا به داخل ریه‌ها و دشواری در تنفس رنج می‌برند. این حملات زمانی بروز می‌کنند که مجاری هوایی در ریه‌ها در اثر عوامل خاص محیط زیستی دچار بیش‌فعالی شده و سپس ملتهب و مسدود می‌شوند.

 

این حمله‌ها شبیه به کشیدن نفس عمیق در هوای به شدت سرد زمستان است. در این حالت نفس کشیدن سخت‌تر شده و باعث بروز آسیب‌دیدگی می‌شود و ممکن است در نهایت به سرفه کردن بیانجامد. به این ترتیب با نفس کشیدن صدای خس خس یا سوت از ریه‌ها شنیده می‌شود.
عوامل مولد بیماری آسم چیست؟

عوامل مولد بیماری آسم تحریک کننده‌های موجود در محیط زیست هستند که می‌توانند علائم و حملات بیماری را تشدید کنند.
عوامل و موجبات بسیاری وجود دارند که می‌توانند علائم بیماری را تشدید کنند و معمولاً از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند. از این رو شما می‌توانید با شناسایی و جلوگیری از تماس با این عوامل تحریک کننده از بروز علائم شدید و آزار دهنده بیماری پیشگیری کنید. در واقع شناسایی و جلوگیری از تماس با آن‌ها باید به عنوان بخشی از فعالیت‌های لازم برای کنترل موفقیت‌آمیز بیماری در نظر گرفته شود. البته لازم به ذکر است که از بین بردن عوامل محرک بیماری به طور کامل امکانپذیر نیست، اما با این حال اگر به این بیماری مبتلا هستید باید تا حد امکان این عوامل را در منزل و محیط کار بکاهید. این امر به شما کمک می‌کند که با حداقل علائم بیماری و حملات آن مواجه باشید.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که مهم‌ترین عوامل محرک بروز حمله‌های آسم شامل کشیدن سیگار، ذرات گرد و غبار، نگهداری از حیوانات خانگی، وجود سوسک‌ حمام در محیط زندگی، وجود کپک و قارچ در فضاهای بسته، دود، ادکلن‌ها و خوشبو کننده‌های قوی و اسپری‌های قوی، گرده‌ها و قارچهای موجود در فضاهای باز، فعالیت، سرماخوردگی و عفونت‌ها، هوا و برخی عوامل دیگر هستند.
علایم بیماری آسم کدامند؟

وقتی بیماری شما تحت کنترل نیست چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟ آیا به هنگام نفس کشیدن صدای سوت از ریه‌هایتان می‌شنوید؟ آیا در اطراف سینه خود احساس گرفتگی شدید می‌کنید؟ اکثر بیماران مبتلا به آسم یک یا چند نمونه از این علائم را با خود دارند؟
۱. خس خس سینه: این صدایی است که اغلب این بیماران به هنگام نفس کشیدن مخصوصا به هنگام بازدم آن را می‌شنوند.
۲. سرفه کردن: سرفه‌های شدید که ممکن است تا مدت‌های طولانی ادامه داشته باشند و اغلب یا در شب بروز می‌کنند و یا در شب تشدید می‌شوند.
۳. گرفتگی سینه: در این حالت بیمار احساس می‌کند که طنابی به دور سینه‌اش بسته شده و دچار تنگی نفس می‌شود. درست مثل اینکه بیمار از داخل نی ناچار به نفس کشیدن است و یا حتی شدیدتر و مثل اینکه هرگز نمی‌تواند نفس خود را بیرون بدهد.
این علائم ممکن است زمانی بروز کنند که شما برنامه درمانی خود را مطابق با دستورات و توصیه‌های پزشک متخصص به دقت دنبال نکنید و یا زمانی که به عوامل محرک بیماریتان تماس داشته باشید. در اینجا دو حالت اصلی که در اعماق مجاری هوایی در ریه‌های بیمار در صورت بروز علائم بیماری و نیز حملات آن رخ می‌دهد مطرح شده است؛
گرفتگی: ماهیچه‌های اطراف مجاری هوایی در ریه‌ها در این حالت به یکدیگر فشار می‌آورند یا منقبض می‌شوند. این گرفتگی «انقباض برونشیتی» نامیده می‌شود و می‌تواند اعمال دم و بازدم را برای بیمار دشوار کند.
التهاب: در صورت ابتلا به این بیماری مجاری تنفسی در ریه‌ها متورم شده و تحریک پذیر می‌شوند و در صورت بروز حمله‌ها این مشکلات تشدید می‌شود. به این ترتیب با متورم شدن مجاری تنفسی بیمار هوای تازه کمتری را می‌تواند وارد ریه‌های خود کند. در نتیجه مهم‌ترین مطلب برای بیمار مبتلا به آسم این است که این بیماری می‌تواند در حالتی خاموش و موذیانه همواره همراه بیمار باشد. مجاری تنفسی بیمار ممکن است چه با وجود علائم و چه بدون آنها در شرایط آرام هم گرفته و هم ملتهب باشند. به همین دلیل درمان آسم به طور روزانه حتی در مواقعی که حال بیمار خوب است ضرورت دارد چراکه بر اساس شواهد پزشکی رو به افزایش اگر بیماری بدون درمان رها شود می‌تواند منجر به آسیب عملکرد ریه‌ها در دراز مدت شود.
درمان

بهترین راه جلوگیری از بروز حملات خودداری از تماس با مواد و عوامل تحریک کننده‌است. همچنین داروهای خاصی نیز برای کاهش حالت انقباض و التهاب مجاری تنفسی وجود دارد که پزشک متخصص آنها را برای بیمار تجویز می‌کند.
داروهای آسم
دو دسته اساسی داروهای آسم وجود دارند:

· داروهای زوداثر— به محض شروع اولین علائم آسم خورده می شوند.اثرات این داروها را در عرض چند دقیقه احساس خواهید کرد.
· داروهای کنترل دراز مدت—هر روز خورده می شوند،برای مدت زمان طولانی،تا از علائم و حملات یا دوره های آسم پیشگیری کنند.اثرات کامل این داروها را بعد از مصرف شان برای چند هفته خواهید دید.بیماران دچار آسم پایدار به داروهای کنترل طولانی اثر نیازمند هستند.

داروهای زوداثر

هر فرد آسمی یک داروی زوداثر یا “خلاص کننده”، برای توقف علائم آسم قبل از اینکه بدتر شود نیاز دارد.بتاآگونیستهای استنشاقی کوتاه اثر، داروهای کوتاه اثر ارجح هستند.این داروها متسع کننده برونش هستند .این داروها سریع عمل می کنند تا عضلات منقبض اطراف راههای هوایی شما را گشاد کرده، طوری که راههای هوایی بیشتر باز شده و اجازه دهند هوای بیشتری عبور کند.
باید داروهای زوداثر خود را به محض احساس علائم آسم، مثل سرفه،خس خس،فشار سینه،یا نفس تنگی مصرف کنید. اسپری زود اثر تان را همیشه به منظور حمله آسم همراه داشته باشید.
پزشکتان ممکن است توصیه کند داروی زوداثر خود را در مواقع دیگر — مثلا، قبل از ورزش مصرف کنید.
داروهای کنترل دراز مدت
موثرترین داروی کنترل دراز مدت برای آسم یک کورتیکواستروییداستنشاقی است، زیرا این دارو تورم راههای هوایی را که در حمله آسم شایع است کاهش می دهد.
کورتیکواستروییدهای استنشاقی(یا به اختصار استرویید)داروی ارجح برای کنترل آسم خفیف،متوسط، و شدید پایدار هستند.این دارو ها اگر با راهنمایی پزشک مصرف شوندعموما ایمن هستند.
در برخی بیماران، قرص یا شربتهای استروئید برای مدت کوتاهی از زمان استفاده می شوند تا آسم را کنترل کنند.شکل قرص یا شربت ممکن است برای کنترل آسم شدید هم مصرف شوند.
سایر داروهای کنترل دراز مدت شامل:
· بتا آگونیستهای طولانی اثر استنشاقی.این داروها متسع کننده برونش ،یاشل کننده عضله،و نه ضدالتهاب، هستند .این داروها برای کمک به کنترل آسم متوسط وشدید و پیش گیری از علائم شبانه مصرف می شوند.بتا آگونیستهای طولانی اثر معمولاً با داروهای کورتیکواسترویید استنشاقی مصرف می شوند.
· تعدیل کننده های لوکوترین(مونتلوکاست،زافیروکاست،و زایلتون)،که به تنهایی در درمان آسم پایدار خفیف، یا همراه کورتیکوستروییدهای استنشاقی در درمان آسم متوسط تا شدید بکار می روند.
· کرومولین و ندوکرومیل،که در درمان آسم خفیف پایدار بکار می روند.
· تئوفیلین،که به تنهایی در درمان آسم پایدار خفیف، یا همراه کورتیکواستروییدهای استنشاقی در درمان آسم پایدار متوسط بکار می رود.
· بیمارانی که مصرف تئوفیلین دارند باید سطح خونی دارو را چک کنند تا مطمئن شوند مقدار دارو مناسب است.
اگر مصرف داروهای کنترل دراز مدت را متوقف سازید ،احتمالا آسم شمادوباره بدتر خواهد شد.
بسیاری افرادمبتلا به آسم، به یک متسع کننده برونش کوتاه اثر برای استفاده در زمان وخامت علائم، و داروهای کنترل آسمی دراز مدت روزانه برای درمان التهاب مداوم نیازمند هستند.
به مرور زمان ،پزشکتان ممکن است به اعمال تغییراتی در درمان آسم مل*** شود.ممکن است نیاز به افزایش مقدار دارو،کاهش مقدار دارو،یا امتحان ترکیبی از داروهاداشته باشید.با اطمینان با پزشکتان برای یافتن بهترین درمان آسم تان همکاری کنید.هدف، کمترین میزان داروی مورد نیاز برای کنترل آسم تان است.
بیشتر داروهای آسم استنشاقی هستند.آنها مستقیم به درون ششهای شما می روند، جاییکه مورد نیاز هستند.انواع گوناگونی از اسپری هاوجود دارد،و بسیاری نیاز به تکنیکهای خاص دارند.مهم است که بدانید چگونه اسپری خود را درست مصرف کنید.
استفاده از پیک فلومتر
بعنوان بخشی ازبرنامه روزانه خود-درمانی تان، پزشک شما ممکن است توصیه کند که یک وسیله دستی بنام پیک فلومتر در خانه برای کنترل میزان کارآیی ریه هایتان بکار برید.
شما پیک فلومتر را با انجام یک نفس عمیق به داخل و سپس دمیدن هوا بطور محکم درون دستگاه به کار می برید.پیک فلومتر سپس به شما یک عدد ماکزیمم جریان نشان می دهد که به شما می گوید با چه سرعتی هوا را بیرون داده اید.
شما به دانستن عدد ماکزیمم جریان “مناسب خود”نیاز دارید.این کار را با ثبت روزانه عدد ماکزیمم جریان برای چند هفته تا وقتی آسم تان کنترل شود،انجام دهید.بالاترین عددی که در طول این زمان بدست می آورید جریان ماکزیمم مناسب شماست.سپس می توانید اندازه های جریان ماکزیمم آتی را با جریان ماکزیمم شخصی خود مقایسه کنید،و این امر نشان خواهد داد آیا آسم تان هنوز تحت کنترل است .
پزشکتان به شما خواهد گفت چگونه و کی پیک فلومتر تان را استفاده کنید و چگونه داروهایتان را بر اساس نتایج بدست امده مصرف نمایید.ممکن است به شما توصیه شود پیک فلومتر خود را هر روز به منظور پیگیری میزان کیفیت تنفس تان انجام دهید.
پیک فلومترتان میتواند کمک کند از یک حمله آسمی احتمالی حتی قبل از اینکه متوجه علائم باشید آگاه گردید.اگر پیک فلومترتان نشان دهد که تنفستان بدتر شده است ،باید برنامه عملیاتی اورژانسی آسم خود را پیگیر باشید.داروهای زود اثر یا سایر داروهای توصیه شده توسط پزشکتان را مصرف کنید.سپس می توانید پیک فلومتر راجهت رﺅیت میزان پاسخ دهی راههای هوائی تان به دارو استفاده کنید.
از پزشک خود در مورد چگونگی مراقبت از آسم خود بپرسید.باید بدانید:

· چه چیزهایی تمایل به بدتر کردن آسم تان دارند و چگونه از آنها پرهیز کنید
· بروزعلائمی که نشان می دهد آسم تان شروع به بدتر شدن دارد (مانند کاهش در عدد جریان ماکزیمم یا بدتر شدن علائم)،تا همیشه مراقب آنها باشید
· چگونه و کی پیک فلومتر خود را استفاده کنید
· چه داروهایی مصرف کنید،چقدر مصرف کنید، کی آنها را مصرف کنید،وچگونه آنهارا صحیح مصرف کنید
· چه وقت با پزشک خود تماس یا او را ببینید
درمان آسم در کودکان
کودکان مبتلا به آسم،مانند افراد بالغ آسمی،باید یک پزشک را برای درمان آسمشان انتخاب کنند.درمان شامل تست حساسیت،یافتن راههای کاهش مواجهه با موادی که آسم را ایجاد می کنند،و دریافت دارو می باشد.
کودکان کم سن به کمک والدین و سایر افراد خانواده برای کنترل آسمشان نیاز خواهند داشت.کودکان بزرگتر میتوانند یاد گیرند از خودشان مراقبت کنند و برنامه خود-درمانی شان را با نظارت کمتر انجام دهند.
داروهای آسم برای اطفال شبیه انواعی است که بالغین مصرف می کنند،ولی مقادیر کمتر است.اطفال مبتلا به آسم ممکن است به یک اسپری زوداثر(یا”رهابخش”) برای حمله ها و درمان روزانه برای کنترل آسم شان نیازمند باشند.کودکان با آسم متوسط یا شدید باید استفاده از یک پیک فلومتر را جهت کمک به کنترل کردن آسمشان یاد بگیرند.استفاده از یک پیک فلو متر می تواند بسیار مفید باشد،زیرا کودکان اغلب برای توصیف علائم خود مشکل دارند.
والدین باید نسبت به علائم احتمالی آسم در اطفال ،مانند سرفه شبانه،سرماخوردگی مکرر،خس خس،یا سایر مسائل تنفسی هوشیار باشند.اگر حدس می زنید کودک شما آسم دارد، یا آسم کودکتان خوب کنترل نشده است، طفلتان را برای معاینه و آزمایش به دکتر ببرید.
پزشکتان داروهایی بر اساس علائم و نتایج آزمایش برای کودکتان انتخاب می کند.اگر کودکتان آسم دارد،نیاز دارید برای پیگیری مرتب و اطمینان از اینکه کودکتان داروها را صحیح مصرف می کند به دکتر مراجعه کنید.
درمان آسم در بالغین مسن
افراد مسن ممکن است نیازمند تنظیم درمان آسم شان بعلت سایر بیماریها یا مسائلی که دارند باشند.بعضی داروها(مثل بتا بلاکرهای مصرفی در درمان پرفشاری خون و گلوکوم؛آسپرین؛و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)می توانند با داروهای آسم تداخل کنند یا حتی سبب حملات آسم شوند.مطمئن شوید درباره همهً داروهایی که مصرف می کنید به دکتر خود گفته اید،حتی انواع بدون نسخه.
مصرف استروئیدها ممکن است روی تراکم استخوان در بالغین اثر گذارد،لذا از پزشکتان در مورد مصرف مکملهای کلسیم و ویتامین-د و سایر راههای کمک به حفظ قدرت استخوانها سوًال کنید.
درمان آسم در حاملگی
اگر حامله هستید،هم برای شما و هم کودکتان بسیار مهم است که آسمتان کنترل شود.آسم کنترل نشده میتواند سطح اکسیژن در خونتان را پایین آورد،که بدین معناست که کودکتان هم اکسیژن کمتری دریافت می کند.
بیشتر داروهای آسم معمولا برای مصرف حین حاملگی بی خطر هستند.پزشکان توصیه می کنند که مطمئن تر است داروهای آسم حین حاملگی مصرف شوند تا این احتمال باشد که شما یک حمله داشته باشید.
اگر حامله هستید یا درباره حامله شدن فکر می کنید،با پزشکتان درباره آسم خود و چگونگی یک حاملگی سالم صحبت کنید.
درمان آسم ناشی از ورزش
فعالیت بدنی منظم برای سلامت کافی مهم است.اگر ورزش علائم آسم را در شما ایجاد می کند،با پزشک خود درباره بهترین راه کنترل آسم تان وقتی ورزش می کنید صحبت کنید.بعضی افراد با آسم، قبل از تمرین داروهای استنشاقی زوداثر استفاده می کنند تا علائم را تحت کنترل نگه دارند.
اگر داروهای آسم تان راطبق دستور مصرف کنید،قادر خواهید بود در هر فعالیت بدنی یاورزشی که انتخاب کرده اید شرکت کنید.بسیاری ورزشکاران المپیک آسم دارند.

اسفند ۶ام, ۱۳۸۹ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


2794