نام سايت نام سايت

آموزش نوشتن رزومه کاری و سوابق شغلی

 عکس   آموزش نوشتن رزومه کاری و سوابق شغلی
آسا‌‌ن‌ترین و بهترین راه برای ابراز نیاز به شغل، ارائه رزومه یا سابقه شغلی و مهارتی است. در واقع این کار نخستین نشانه و موج مثبت برای همکاری است.  در هر حال ارائه رزومه و همراه داشتن آن در شرایط مختلف آمادگی شما را در انتخاب‌های شغلی‌تان افزایش می‌دهد و مانند سربازی که همیشه با اسلحه پر به میدان نبرد می‌رود، شما نیز با همراه داشتن رزومه درهرشرایطی آماده به کار خواهید بود. رزومه معیار مشخصی دارد.
با نگاهی اجمالی به چند رزومه قالب‌های آن را به راحتی خواهید آموخت و خودتان خواهید توانست تا طبق شرایط فعلی رزومه‌تان را بنویسید. برای آگاهی از محتوای رزومه و افزایش احتمال پذیرش خود نزد کارفرمایان مختلف، به نکات زیر توجه فرمایید :

چند توصیه درباره ارائه رزومه :

۱٫ محتوا و قالب رزومه خود را منطبق با قوانین کشور مقصد ویرایش کنید.
۲٫ ممکن است رزومه شما براساس تشخیص نمایندگان و برای ارسال به کشوری دیگر احتیاج به ترجمه داشته باشد.
۳. برای اطلاعات بیشتر و اطمینان نمایندگان خارجی، از شرکت‌هایی که در آن‌ها سابقه‌کاری دارید، تاییدیه دریافت کنید. رزومه باید در طول سال‌های مختلف براساس قابلیت‌ها و سوابق شما تغییر کند. نباید از یک رزومه ثابت با جملاتی تکراری برای ارسال به شرکت‌های مختلف استفاده شود. هرسال مطابق با مسئولیت‌ها، موفقیت‌ها و مهارت‌های خود برسوابق کاری خود بیفزایید. این نکته را به یاد داشته باشید: هرچه میزان سوابق و مهارت‌های شما بیشتر باشد احتمال پذیرش نیز افزایش می‌یابد.
۴٫ اگر به هر دلیلی سوابق کاری شما به میزان لازم نیست، می‌توانید با استفاده از استعدادها و مهارت‌های دیگر، نقاط ضعف خود را بپوشانید.
این ویژگی‌ها عبارتند از :
میزان علاقه،
توانایی اجرای کارهای مختلف در شرایط دشوار،
تجربه کافی در حل مسائل و مشکلات کاری،
استفاده از مدیریتی صحیح در مواقع بحرانی،
احساس مسئولیت،
حسن اجرای قوانین کار،
اخلاق و رفتار شایسته در محیط کار،
ابراز رضایت کارفرمای پیشین،
لوح‌های سپاس و تقدیرنامه‌های مختلفی که به دلایل مختلف کسب کرده‌اید،
سوابق تحصیلی ممتاز،
علاقه حرفه‌ای شما در امور مختلف،
استفاده از نوآوری‌ها و ابداعات مختلف،
روحیه انتقادپذیری و انعطاف‌پذیری.
همان طور که می‌دانید، سوابق کاری با مکمل‌هایی که ذکر شدند بر قابلیت‌های شما درمقابل کارفرمای جدید می‌افزایند و از طریق راهکارهای مناسب دیگر، مشکل سوابق کم شما را حل می‌کنند.
۵٫ اگر سوابق کاری شما زیاد است، برای طولانی نشدن رزومه، مهم‌ترین و جدیدترین آن‌ها را ذکر کنید.
۶٫ ازپرداختن به مسائل غیرضروری مانند علاقمندی‌ها و سرگرمی‌ها خودداری کنید.
۷٫ هیچ وقت درباره شغل مورد نظرتان در رزومه چیزی ننویسید، اگر این‌طور عمل کنید کارفرما خواهد فهمید که شما مستقیما خواستار پست خاصی هستید و یا به نوعی او را مجبور به پذیرش موقعیت خاصی می‌کنید.
۸٫ هیچ وقت در بیان استعدادها،توانایی‌ها و سوابق شغلی اغراق نکنید. زیرا دیر یا زود همه چیز برای کارفرما روشن خواهد شد. با این کار نه تنها احتمال موفقیت خود را کاهش می‌دهید، بلکه تصور بدی نیز به وجود خواهد آمد.
۹٫ هیچ وقت درباره میزان دریافت حقوق و ساعات کاری در رزومه چیزی ننویسید. مطمئنا پس ازپذیرش، کارفرما درباره ساعات کاری و شرایط پرداخت حقوق، توضیحات لازم را به شما خواهد داد.
۱۰٫ هیچ وقت درباره نحوه انصراف و یا خارج شدن از محیط کار سابق در رزومه چیزی ننویسید، این مسئله تنها به خود شما مربوط می‌شود و هیچ کس دیگری تا زمانی که لازم نباشد، نباید از آن مطلع شود. تنها سابقه فعالیت، رضایت و تاییدیه کارفرمای پیشین شما ارزشمند است. بنابراین تا حد امکان از حاشیه‌پردازی خودداری کنید.
۱۱٫ در رزومه حروف اختصاری ننویسید. متن رزومه باید کامل، مرتب و بدون غلط‌های تایپی باشد. زیرجملات خط نکشید و جز درموارد تاکید آن‌ها را با فونت بزرگتر ننویسید.
۱۲٫ کاغذ رزومه باید سفید، ساده و تانخورده باشد. فقط از قلم مشکی برای تایپ استفاده کنید. اصلا ضرورتی ندارد که از چند قلم متفاوت استفاده کنید.
۱۳٫ رزومه به هیچ وجه نباید دست نویس باشد. حتی اگر یک کلمه جا افتاده باشد. هرگونه خط خوردگی احتمال موفقیت شما را ضعیف‌تر خواهد کرد. بنابراین برای اطمینان بیشتر یک بار رزومه را پرینت بگیرید و پس از چندین بار مطالعه دقیق، پرینت نهایی را ارسال کنید.
یک نکته :

هیچ‌گاه تنها با ارسال یک رزومه به یک شرکت خاص اکتفا نکنید. همزمان به چند شرکت معتبر رزومه بفرستید تا میزان توانایی‌ها و مهارت‌های خویش را بازیابید. از پذیرفته نشدن نهراسید، و شانس خود را بار دیگر بیازمایید.

ارسال رزومه به شرکت‌های بین المللی

آیا تاکنون درباره ارسال رزومه خود به شرکت‌های بین‌المللی اندیشیده‌اید؟ آیا به اشتغال در کشورهای دیگر علاقمند هستید؟ برای این کار باید برمهارت‌های خود بیفزایید‌، کلاس‌های آموزشی مختلفی را بگذرانید و در زبان خارجه آن کشور نیز مهارت‌هایی را کسب کنید. اما اصلی‌ترین موضوعی که باید به آن پرداخت، مهارت‌، دانش، آمادگی و رزومه شما است.
اصولا کار در شرکت‌های بین‌المللی نیاز به مهارتهایی بسیار بالا و ویژگی‌های خاص دارد. شما باید در مقایسه با کارجویان کشورهای دیگر و مهارت‌های مختلف برگزیده شوید. رقیبان شما افرادی کارآزموده با سوابق کاری درخشان در شرکت‌های بزرگ تجاری هستند. بنابراین برای پذیرش در چنین شرکت‌هایی باید سوابق کاری بسیار موفقی داشته باشید. هر کشوری براساس قوانین خود، سبک‌های پذیرش خاصی دارد.
مثلا در کشور امریکا اصلا نیازی به ارائه عکس در رزومه نیست، مگر در مواردی که فرستنده رزومه، یک مدل تبلیغاتی و یا بازیگر باشد. همچنین به ذکر تاریخ تولد، وضعیت تاهل و یا مشخصات شخصی نیاز ندارید. درعوض چنین قوانینی در کشورهای اروپایی و آسیایی به شدت اعمال می شوند.
برخلاف سایر کشورها در امریکا و کانادا، تجربه‌ها و سوابق کاری افراد در رزومه از آخرین تاریخ کاری آن‌ها، تا اولین، ذکر می‌شوند. درصورتی‌که در کشورهای دیگر قواعد رزومه‌نویسی اساسا به‌گونه‌ای دیگر تعریف شده است. درواقع وجه تمایز رزومه‌ها در این دو کشور(آمریکا و کانادا) براساس بالاترین رتبه شغلی، آخرین سمت و آخرین شغل است. به این ترتیب نیازی به مرور سوابق سال‌های گذشته نیست و در اولین نگاه، آخرین سمت فرد مشخص می‌شود. اما این قاعده در کشورهای اروپایی و آسیایی کاملا برعکس است. در این کشورها مسیر نزولی به صعودی سوابق بررسی می‌شود.
بنابراین در جایگاه یک متقاضی کار باید به مقررات کشور مقصد کاملا آگاه باشید و این موارد را در رزومه خود اعمال کنید.
براساس قوانین کشور مقصد، سعی کنید تا شرایط کاری و فرهنگی خود را با همان کشور هماهنگ کنید، مثلا اگر خواستار کار در کانادا هستید، باید طبق قوانین کار، مهاجرت، فرهنگ و انتظارات کارفرمای کانادایی خود عمل نمایید. سعی کنید در محیط کار انعطاف‌پذیر و روشنفکر باشید.
در محل کارشما افراد مختلف از ملیت‌های متفاوتی هستند. بنابراین باید رابطه مسالمت‌آمیزی با آنان داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید: اشتیاق به کارآموزی و کسب مهارت و انطباق با محیط کار، کلیدهای موفقیت شما در این جریان هستند. از پرسش درباره مسائل کوچک و بزرگ نهراسید. تمامی این رفتارها نتیجه نحوه انطباق‌پذیری شما با محیط جدید کاری‌اند.
نحوه پذیرش شرکت‌های مختلف، متفاوت است. پذیرفته نشدن دلیل بر ناتوانی نیست.
حرف آخر
رزومه هویت، ارزش، قابلیت و سابقه مهارت شماست. در حقیقت بازتابی از ویژگی‌ها و شخصیت شما در برگه‌های رزومه نهفته است. اینکه چه طور خود را توصیف خواهید کرد و چگونه از اجرای ماموریت‌های محوله برخواهید آمد، نشان دهنده ماهیت و ذات شماست. رزومه آیینه تمای نمای استعدادها و حاصل مهارت‌های دوران تحصیل و اشتغال است. سال‌هایی که برای رسیدن به هدف، سختی‌ها را پشت سر گذاشته‌اید و اکنون با کوله‌باری از تجربه، به دنیایی نوین گام نهاده‌اید. بنابراین صفحات موفقیت خود را صادقانه بنویسید.
تیر ۱۲ام, ۱۳۹۰ | دسته: دانـستـنـیهای عمـومـی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg مبارزه خونین بوکسور ایرانی! + تصاویر تماشایی

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg پیشنهاد بی شرمانه یک اسپانسر به خانم های بسکتبالیست ایران!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg کلیپ دیدنی از زدن سر با شمشیر در عربستان!

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg خرید و فروش دختران برای ازدواج!

» جدیدترین های سایت ... «

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2012/11/123.gif

http://www.nazpatogh.com/wp-content/uploads/2013/08/%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2.jpg لینک های ارسالی شما

»» وبگـــردي : جذابتــرين مطالب اينتــرنت را از دست ندهيد ...

لعیا زنگنه در لباس نظامی!!! +تصاویر جديد

بازیگران مشهور ایران در مراسم! +تصاویر جديد

بهنوش بختیاری در فیلم همسرش! +عکس جديد

عکس های دیدار والیبال بازیگران زن ایران با تیم متین! +تصاویر جديد

خرید و فروش دختران برای ازدواج!!! جديد

کلیپ ته خنده از تفریح عرب ها در خیابان ها! جديد

مجازات وحشتناک جاسوس اسرائيل در غزه !!! + تصاوير بالاي 18 سال جديد

کليپ وحشتناک زدن سر با شمشير در عربستان !!! (18+) جديد

فتواي جديد فقها درباره ازدواج موقت دختران!!! جديد

مبارزه خونين بوکسور ايراني!+تصاوير (??+) جديد

پيشنهاد بي شرمانه يک اسپانسر به دختران بسکتباليست ايران!!! جديد

تفريحات مايه دارها در ايران!+ تصاوير جديد

پدر و پسرهاي موسيقي در ايران را ميشناسيد + عکس جديد

دختر 1 ساله اي که شبيه پيرزن 80 ساله شده!!!+تصاوير جديد

گرانترين و زيباترين ماشين عروس جهان در اصفهان!+تصاوير جديد

»» ورود به آرشيو مطالب جذاب ...


42859